فارسی English العربیة
  1. صفحه اصلی
  2. اخبار
  3. ششمین نشست بررسی طرح ارتقای اعتبار اسناد رسمی


منتشر شده در 14 آذر 1397
ششمین نشست بررسی طرح ارتقای اعتبار اسناد رسمی
ششمین جلسه از سلسله نشست های بررسی طرح ارتقای اعتبار اسناد رسمی با حضور اعضای شورای فقهی و برخی قضات دادگستری در مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی برگزار گردید.

 به گزارش روابط عمومی، این نشست به به شقوق بحث حجیت سند در فرض عدم انتساب و انتساب به طرفین اختصاص یافت.
حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمد جواد ارسطا در این نشست طی سخنانی بیان داشت: اگر سیره عقلائی در موردی وجود داشته باشد و شارع آن سیره عقلائی را امضا کرده باشد، این سیره حجت است ولی سیره عقلائیه دائر مدار حصول اطمینان نیست.
وی ادامه داد: همواره این چنین نیست که عقلا همواره به چیزی عمل بکنند که از آن اطمینان یا قطع حاصل شود بلکه اگر ظن غالب نوعی هم ایجاد نماید کفایت می کند، ممکن است سیره عقلائیه در برخی موارد بدون حصول اطمینان و صرفا بر اساس ظن غالب شکل گرفته باشد، اگر چنین سیره ای دارای شرط معاصرت و عدم ردع باشد از نظر شرعی نیز معتبر خواهد بود.
دکتر ارسطا در ادامه و ضمن بیان تفصیلی نظر خود افزودند: این ظن غالب، ظن نوعی است و هرگاه احراز شود که سند رسمی باعث حصول ظن غالب نوعی می شود و همچنین احراز گردد که سیره عقلائیه مبنی بر اعتماد به سند رسمی ( و یا سندی که همچون سند رسمی، ایجاد ظن غالب نوعی نماید) مورد امضاء شارع قرار گرفته است آنگاه چنین سندی، اعتبار شرعی خواهد داشت و مدعی بی اعتباری باید اقامه دلیل نماید.
وی گفت: باید عنایت داشت که اقامه دلیل در چنین فرضی، آسان نیست چرا که سند رسمی در این حالت، وضعیتی شبیه بینه پیدا می کند یعنی همانطور که بینه ایجاد ظن غالب نوعی عقلائی می کند و شارع نیز (به اعتقاد برخی از فقهاء) بر همین اساس حجیت بینه را امضاء کرده، سند رسمی هم مانند بینه یک حجت عقلائیه ممضاة است و نپذیرفتن آن مانند نپذیرفتن بینه می باشد».
حجت الاسلام والمسلمین باستانی نیز با تاکید بر این نکته تفکیک میان مکتوب و ملفوظ در هر حال ضروری است، افزود: در الفاظ، کلام محفوف به قرائنی است که مراد متکلم را روشن می سازد در حالی که در مکتوبات، اگر با انکار من علیه الحق همراه گردد، نمی توان به مواردی همچون اصاله الجد و غیره تمسک نمود.
در ابتدای جلسه مسعود امامی توضیحاتی در خصوص سیر بحث در جلسه حاضر و تبیین محل خلاف ارائه نمود.
این نشست که با حضور حجج اسلام والمسلمین دکتر علوی قزوینی، دکتر ارسطا، احمدی شاهرودی ، باستانی و نجفی از اساتید حوزه و دانشگاه، فیض قاضی تجدید نظر استان قم، مسعود امامی مشاور علمی مرکز تحقیقات و سعید محجوب پژوهشگر مسائل فقهی و حقوقی حضور داشتند.