فارسی English العربیة
  1. صفحه اصلی
  2. اخبار
  3. برگزاری نشست علمی راهکارهای حضور ایمن کودکان و نوجوانان در...


منتشر شده در 15 دی 1397
برگزاری نشست علمی راهکارهای حضور ایمن کودکان و نوجوانان در فضای مجازی"
نشست علمی راهکارهای حضور ایمن کودکان و نوجوانان در فضای مجازی" با حضور نمایندگانی از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مرکز ملی فضای مجازی، پلیس فتا و مراکز علمی و حوزوی در مرکز تحقیقات اسلامی مجلس در قم برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی، در این نشست علمی نمایندگان دستگاه های مختلف با ارائه گزارش هایی خواهان تدبیر اندیشی و ارائه راهکارهای مطلوب برای ایمن سازی کودکان و نوجوانان در برابر مخاطرات فضای مجازی و شبکه های اجتماعی شدند.
این افراد همچنین ضمن تاکید بر استفاده از جنبه های مثبت این فضا بویژه در حوزه های فرهنگی و دینی، تصریح کردند، با همکاری و هم افزایی می تواند فضای امن و مطلوبی بویژه در حوزه بازی های رایانه ای برای کودکان و نوجوانان ایجاد نمایئ، ولی این مهم نیاز به مشارکت همه دستگاه ها و بویژه والدین دارد.
مهندس خسرو سلجوقی مشاور وزارت ارتباطات در این نشست ضمن ارائه گزارشی خاطرنشان کرد: 60 درصد بازی های رایانه ای از کافه بازار و 26 درصد از اینترنت دانلود می شود و 63 درصد از بازی های دانلود شده خارجی و 37 درصد ایرانی هستند.
وی ادامه داد: 69 درصد هدف بازی های رایانه ای سرگرم کردن کودکان است و متاسفانه به مباحث آموزشی، تربیتی، بهداشت و سلامت توجه کمتری می شود.
سلجوقی بیان داشت: اگر ما بتوانیم از کودکی برای فرزندان خود بویژه در فضای بازی های رایانه ای برنامه داشته باشیم چندین برابر بازدهی خواهیم داشت و تجربه برخی کشورهای جهانی حاکی از این مساله است که آنها با هزینه 2 دلار برای کودکان زیر پنج سال، حدود 16 دلار برای هر کدام بازدهی خواهند داشت.
مشاور وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه فضای مجازی متشکل از زیرساخت، خدمات و محتوا می باشد، گفت: پویایی زمان، فشردگی مکان، تکثر و تنوع عددی، پیوستگی و یکپارچگی، کمیابی و گمنامی و فردگرایی از ویژگی های فضای مجازی است.
سلجوقی خاطرنشان کرد: بیش از 46 درصد جمعیت جهان در فضای مجازی حضور دارند و پیش بینی شود تا سال 2020 این میزان به 70 درصد برسد.
وی یادآورشد: استفاده از این فضا نیز در کشور ما نیز به تناوب زیاد شده و به صورت طبیعی باید راهکارهای استفاده درست از این فضا اندیشیده شود.
نماینده وزارت ارشاد در این نشست نیز طی سخنانی خاطرنشان کرد: آموزش کودکان، معلمان و مربیان، مسئولیت پذیر شدن بیشتر والدین، تامین محتوای سالم و تمرکز جدی روی بازی های کامپیوتری و تامین محتوای سالم باید به یکی از دغدغه های جدی همه دستگاه های مسئول تبدیل شود.
وی خاطرنشان کرد: سیم کارت کودک نقطه کانونی است که باید مورد توجه وزارت ارتباطات قرار گیرد، البته بدیهی است که متناسب با سن کودکان، برنامه ریزی و اقدام صورت گیرد.
وی از تشکیل مجمع ناشران کودک با حضور 50 ناشر از سراسر کشور با هدف تامین محتوای سالم و جلوگیری از کارهای متفرقه خبر داد و گفت: باید در بین نهادها تقسیم مسئولیت صورت گیرد و هر نهاد به فراخور مسئولیت، خدمات خود را ارائه دهد.
در این نشست کارشناسان مرکز ملی فضای مجازی و برخی دیگر از کارشناسان حوزوی مطالبی را پیرامون مخاطرات، مزایا، معایب و راهکارهای مصونیت بخشی کودکان در شبکه های اجتماعی را بیان کردند.