فارسی English العربیة
  1. صفحه اصلی
  2. اخبار
  3. نشست علمی "دکتر نظرپور و تقنین در بازار سرمایه اسلامی...


منتشر شده در 15 دی 1397
نشست علمی "دکتر نظرپور و تقنین در بازار سرمایه اسلامی ایران"
نشست علمی نکوداشت حجت الاسلام و المسلمین دکتر نظر پور با عنوان «دکتر نظرپور و تقنین در بازار سرمایه اسلامی ایران» در آستانه سالگرد ارتحال ایشان، در مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شوای اسلامی برگزار شد.

 به گزارش روابط عمومی، در این مراسم که برخی چهره های حوزوی و دانشگاهی حضور داشتند، حجج الاسلام و المسلمین دکتر حسین زاده بحرینی نماینده مجلس شورای اسلامی، دکتر سید عباس موسویان از اعضای شورای فقهی بانک مرکزی و دکتر طالبی دبیر کل بانک مرکزی و دکتر حبیبیان سخنرانی کردند.
در این همایش همه اساتید و سخنرانان اذعان داشتند مرحوم دکتر نظرپور که عمر بابرکت و موثر خود را صرف مباحث علمی کرده و مصداق «مَن تَعَلَّمَ العِلمَ و عَمِلَ بِهِ و عَلَّمَ للّه ِ، دُعِیَ فی مَلَکوتِ السَّماواتِ عَظیما» بوده اند.
دکتر طالبی دبیر کل بانک مرکزی با اشاره به چالش های مرتبط با بازار سرمایه و بانکداری اسلامی خاطرنشان کرد: آنچه که ما به عنوان آسیب می¬شناسیم، نتیجه اشکالاتی است که در سایه تعاملات نظام بانکی (اعم از نظام بانک مرکزی و بانکها) با دیگر مولفه اقتصادی به وجود آمده است.
وی ادامه داد: در نظام بانکی، بعد از انقلاب ابتدا بدون بررسی، تحلیل و تفکرات لازم برای تحولات اساسی، قانون نوشتیم و بعد به دنبال خلاء ها و مشکلات آن می گردیم که این در هیچ کجای دنیا مرسوم نیست.
حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسین زاده بحرینی نماینده مجلس شورای اسلامی نیز بحث چالشی و اساسی ربح مرکب را مطرح کرد و بیان داشت: شواهد نشان می دهد که برخی از بانکها اقدام به دریافت ربح مرکب می¬نمایند در حالی که بر اساس متن قانون، خلاف می کنند. تفاوت ربح مرکب و ربح ساده در میزان پازپرداخت بدهی ها است.
وی بیان داشت: فرض کنید شخصی 100 میلیون تسهیلات از بانک گرفته و با نرخ سود 20 درصد یکساله باید مبلغ 120 میلیون بازپرداخت می کرد. حال اگر ایشان بدهی خود را به مدت سه سال به تاخیر اندازد، با محاسبه نرخ وجه التزام (6درصد) بر اصل مبلغ 120 میلیون تومان، در پایان سال سوم حدود 198 میلیون بدهکار می شود.
این نماینده مجلس تصریح کرد: اما اگر ربح مرکب گرفته شود مبلغ آن حدود 304 میلیون می شود به این صورت که تسهیلات 100 میلیون تومانی در پایان سال اول با نرخ 20 درصد به 120 میلیون می رسید، و چون پرداخت نکرد باید بر این مبلغ 120 میلیون تومان 26 درصد (سود به علاوه وجه التزام) گرفته شود که مبلغ آن 151 میلیون و برای سال دوم بر کل مبلغ 151 میلیون تومان 26 درصد ( می شود 241 میلیون تومان) وهمچنین پایان سال سوم به همین منوال که کل بدهی مبلغ 304 میلیون تومان می شود. فاصله مبلغ 304 میلیون بر اساس محاسبه ربح مرکب با عدد 198 میلیون به صورت محاسبه سود ساده بیش از 100 میلیون تومان است که عدد قابل توجهی است. البته این هنوز با فرضی است که فعلاً وجه التزام مشروع است.
در این نشست علمی، حجج الاسلام والمسلمین دکتر علوی فریدنی، دکتر یوسفی، دکتر کیا الحسینی، دکتر احمد زاده، دکتر رضایی، دکتر جابری، دکتر توسلی، دکتر رجایی، دکتر محقق نیا، دکتر ناصر الهی دکتر امامی، دکتر توکلی، دکتر سعیدی و ... حضور داشته و مطالبی پیرامون نقش آفرینی دکتر نظرپور در حوزه اقتصاد اسلامی و موضوعاتی مانند معوقات بانکی، نرخ سود بانکی و .... را مطرح کردند.