فارسی English العربیة
  1. صفحه اصلی
  2. اخبار
  3. بررسی نشست تخصصی "حضور ایمن کودکان در فضای مجازی" توسط...


منتشر شده در 04 اسفند 1397
بررسی نشست تخصصی "حضور ایمن کودکان در فضای مجازی" توسط مرکز
بررسی نشست تخصصی "حضور ایمن کودکان در فضای مجازی" به همت مرکز تحقیقات اسلامی مجلس و با حضور رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس و کارشناسان مرکز تحقیقات اسلامی مجلس برگزار شد.

 در این نشست حجت الاسلام والمسلمین احمد مازنی رئیس کمیسیون فرهنگی از مرکز تحقیقات اسلامی مجلس برای ورود به موضوع اینترنت کودک تقدیر کرد.
بر اساس این گرازش، پیش از این دو نشست دیگر با حضور کارشناسان، اساتید، محققان و مسئولان برخی دستگاه های اجرایی در مرکز تحقیقات اسلامی مجلس برگزار و مباحث مهمی نیز در آن جلسات مطرح شده بود.
لازم به ذکر است: تا کنون با همکاری این دستگاهها، نظام مسائل در این موضوع استخراج شده است که بناست در جلسات بعدی با تعیین اولویتها و تهیه مستندات علمی پشتیبان، زمینه تنظیم پیش نویس قانونی در این زمینه فراهم و به کمیته فضای مجازی کمیسیون فرهنگی تقدیم گردد.
پیشینه این موضوع نیز چنین است که، کمیته فضای مجازی در راستای رسیدگی تخصصی به موضوعات مرتبط با فضای مجازی ذیل کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی به ریاست آن کمیسیون آغاز شد و یکی از دغدغه های این کمیته ساماندهی به بستر فضای مجازی جهت استفاده کودکان است که بنا به نظر کارشناسان هم اکنون فضای بی ضابطه و قاعده ای است و تاکنون هیچ قانونی در این زمینه تدوین نشده است برخلاف کشورهای دیگر که سازوکار استفاده کودکان در فضای مجازی تهیه و ابلاغ شده است.
بر همین اساس، رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در نامه ای خطاب به احمد مبلغی رییس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس، درخواست کرد که این مرکز نسبت به تهیه یک نظام جامع از مسائل در خصوص کودک و خانواده در ارتباط با فضای مجازی با رویکرد تطبیقی نسبت به احکام، اخلاق و تربیت اسلامی و تدوین پیش نویس های قانونی در این خصوص همکاری کند.
لذا نظر به اهمیت فضای مجازی به عنوان یک فضای نوظهور زندگی که نقش تعیین کننده ای در تربیت کودکان و فضای عمومی خانواده ها دارد و همچنین به واسطه وظیفه ذاتی مرکز تحقیقات اسلامی مجلس در پشتیبانی معرفتی از کمیسیون های تخصصی مجلس، تا کنون سه نشست علمی با حضور دست اندرکاران عرصه فضای مجازی برگزار شد.
در این نشست ها، مرکز ملی فضای مجازی، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، پلیس فتای نیروی انتظامی جمهوری اسلامی، سازمان بهزیستی، صدا و سیما، قوه قضائیه، مشاور کمیسیون فرهنگی و... حضور پیدا کرده و موضوع را به صورت تخصصی مورد بحث و بررسی قرار دادند.