فارسی English العربیة
  1. صفحه اصلی
  2. اخبار
  3. بازید رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی و هیات...


منتشر شده در 15 اسفند 1397
بازید رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی و هیات همراه از کتابخانه مجلس
آیت الله احمد مبلغی، عضو مجلس خبرگان رهبری و رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی و هیئت همراه، ضمن بازدید از کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی با حجت الاسلام والمسلمین سیدعلی عماد رئیس کتابخانه مجلس و سایر مسئولان آن مرکز دیدار و گفت وگو کردند.

 در این دیدار، آیت‌الله مبلغی رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس با برشمردن خدمات، مأموریت و وظایف این مرکز بیان داشت: استقرار و فعالیت مرکز تحقیقات اسلامی مجلس در قم، ظرفیت مهمی در بهره‌گیری از صاحب نظران به ویژه حوزهای علمیه است که می‌توان از آن در حوزه قانون‌گذاری بهره‌‌برداری نمود.
در ادامه، هر کدام از مدیران مرکز تحقیقات اسلامی مجلس، گزارشی از مأموریت‌ها، اقدامات و فعالیت‌های انجام شده و در حال اجرای این مرکز ارائه دادند.
حجت‌الاسلام والمسلمین عماد، رئیس کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، ضمن بیان مأموریت‌های اصلی کتابخانه، همکاری بین بخش‌های تابعه قوه مقنّنه در زمینه‌های تحقیقاتی را ضروری دانست.
وی بیان داشت: ایده راه‌اندازی شورای هماهنگی واحدهای تابعه قوه مققنه، مناسب و حتی ضروری و می‌تواند خدمات هماهنگ و هم‌بسته‌ای را به نهاد قانون‌گذاری ارائه نماید؛ این شورا می‌تواند در گام دوم با حضور معاونان قوه و حتی جهت هماهنگی هرچه بیشتر، با حضور معاونان پارلمانی نهادها و دستگاه‌های اجرایی توسعه یابد؛ البته نیاز به بررسی، مداقه و کار کارشناسی دقیق‌تری دارد.
رئیس کتابخانه مجلس با اشاره به این نکته که استفاده از منابع غنی کتابخانه مجلس در حوزه قانون‌گذاری، از ظرفیت‌های کتابخانه مجلس در استفاده محققان و پژوهشگران مرکز تحقیقات اسلامی مجلس است، گفت: می‌توان به منظور صرفه‌جویی در هزینه‌های سازمانی و بهره‌گیری از تجارب و تخصص همکاران کتابخانه، شعبه‌ای از کتابخانه در عرصه منابع حقوقی و پارلمانی در مرکز تحقیقات ایجاد و خدمات اطلاع‌رسانی علمی از آن منابع را در اختیار محققان مرکز قرار داد.
در پایان جلسه مقرر گردید نمایندگانی از دو سازمان، پیش‌‌نویس تفاهم‌‌نامه همکاری را تهیه کنند و در جلسه دیگری مفاد آن بررسی و نهایی گردد.