فارسی English العربیة
  1. صفحه اصلی
  2. اخبار
  3. نشست علمی بررسی فقهی اقتصادی رمزارزها در مرکز تحقیقات...


منتشر شده در 15 اردیبهشت 1398
نشست علمی بررسی فقهی اقتصادی رمزارزها در مرکز تحقیقات اسلامی مجلس
نشست علمی بررسی فقهی اقتصادی رمزارزها با حضور مهندس سپهر محمدی رئیس هیئت مدیره انجمن بلاک چین و مهندس ملک لی کارشناس فنی رمزارزها در مرکز تحقیقات اسلامی مجلس برگزار شد.

گفتنی است: رمزارز یا ارز رمزی یکی از انواع ارز مجازی است که از فناوری رمزنگاری در طراحی آن استفاده شده و معمولاً به صورت غیرمتمرکز اداره می‌شود.
به گزارش روابط عمومی، در این نشست که اعضای کمیته اقتصادی شورای فقهی مرکز تحقیقات اسلامی مجلس نیز حضور داشتند، مهندس محمدی به تبیین ماهیت رمزارزها پرداخت و گفت:" از جهت فناوی، رمزارزها سه استوانه اصلی شامل "علم رمز نگاری"، "بلاک چین یا زنجیره بلوکی"(که رمزارزها بر آن بنا شده‌اند) و "متن باز بودن آن" تشکیل شدند.
وی به بررسی هر یک از استوانه های رمزارزها پرداخت و در تبیین استوانه اول گفت: "رمزارزها مبتنی بر با علم رمز نگاری است که امنیت تراکنش های شبکه را بر اساس کلیدهای خصوصی و عمومی تامین و تضمین می‌کند و امکان راستی آزمایی مستقل صحت امضای افراد را تضمین می‌کند. نکته قابل تأمل آن است که همه رمزارزها، ارز نیستند بلکه می‌توانند نمایانگر سهام، کالا و ... باشند."
محمدی در در ادامه به استوانه دوم رمزارزها اشاره کرد و افزود: بلاک چین دفتر کل توزیع شده است. دفتر کلی که بیش از یک نفر شاهد ثبت وقایع آن بوده و همه افراد اطلاعات آن را در دست دارند به همین دلیل افراد نمی‌توانند در آن چیزی را وارد کرد مگر آنکه اجماعی بر آن صورت پذیرد.
وی افزود؛ شهود ممکن است وابسته به نهاد مرکزی باشند یا غیر وابسته به نهاد مرکزی. در حالتی که شهود وابستگی به نهادی ندارند و هر کدام شهود مستقلی هستند چنین حالتی (غیر متمرکز) decentralize نامیده می‌شود. بلاکچین بیت کوین چنین خصوصیتی دارد.
محمدی ادامه داد: فرایندی که طی آن شهود یک بلاکچین بابت زحمتی که برای حفظ امنیت شبکه می‌کشند و از طریق رمزارز یا Token همان شبکه حق الزحمه‌ای دریافت می‌کنند Mining یا معدن کاوی نامیده می‌شود.
وی در تکمیل استوانه‌های رمزارزها بیان داشت: متن باز رویکردی است که از 1980 کم کم اتفاق افتاد. صحت فرایند، توسعه فناوری، رفع مشکلات با متن باز می‌توان بدست آورد. با چنین تکنولوژی امکان انتقال را می‌توان فراهم نمود. امکان انتقال بر اساس قرارداد فراهم می‌شود. چنین قراردادی بین صاحب رمزارز و صادر کننده رمزارز منعقد می‌شود.
محمدی به عنوان نمونه گفت: اگر یک تعدادی سهام رمز ارزی از شرکتی وجود داشته باشد، چنین قراردادی است بین شخص و آن شرکت منعقد شده می‌شود که به واسطه آن، تعدادی سهم از آن شرکت را شخص مالک می‌شود. این قرارداد ممکن است با شخص خاصی یا جمع خاص و یا ترکیب هر دو منعقد شود. همه این موارد نیز در بستر بلاکچین اتفاق می‌افتد.
قراردادهای بیت کوین با جمع خاصی منعقد می‌شود؛ چنین قراردادی در White Paper (اوراق سفید) نگاشته شده است. اوراق سفید، اسنادِ فروش و بازاریابی هستند که برای جلب و ترغیب مشتریان بالقوه استفاده می‌شود همچنین در این اوراق اطلاعات مربوط به خرید محصول، خدمات‌دهی، تکنولوژی، یا روش‌شناسی مربوط به آن است. این اوراق به منظور ابزار بازاریابی قبل از فروش یا طرح محصول، تهیّه شده‌اند.
ملک لی در ادامه نشست به معایب و مزایای بلاک چین اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه پشتوانه رمزارزها به ید قدت و سلطه کشور خاصی نیست؛ می توان برای دور زدن تحریم ها استفاده نمود.
این نشست با دبیری جناب حجت الاسلام والمسلمین دکتر حبیبیان و با حضور حجج اسلام سید عباس موسویان، مجید رضایی، احمد علی یوسفی، محمد تقی علوی فریدنی، محمد رحمانی زروندی، محمد سعید واعظی، محمد اسماعیل توسلی، مسعود امامی، سعید کریمی و یعقوبی نماینده معاونت فناوری های نوین بانک مرکزی به بحث و بررسی پیرامون ماهیت رمزارزها برگزار شد. برچسب ها

بلاگچین، رمزارز