فارسی English العربیة
  1. صفحه اصلی
  2. اخبار
  3. بخشی از عملکرد مرکز تحقیقات اسلامی مجلس در سال 1397


منتشر شده در 25 اردیبهشت 1398
بخشی از عملکرد مرکز تحقیقات اسلامی مجلس در سال 1397
مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی در سال گذشته، 53 طرح و لایحه را بررسی کرده و با اعزام اساتیدی از حوزه و دانشگاه و کارشناس مرکز ، در 238 جلسه کمیسیون های تخصصی مجلس شورای اسلامی حضور پیدا کردند.

 به گزارش روابط عمومی، مشارکت در اصلاح قانون مالکیت صنعتی، اصلاحات مربوط به قانون مدنی، لایحه اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم، لایحه اصلاح قانون چک، پیش نویس طرح آموزش های حین ازدواج، پیش نویس طرح حضور ایمن کودکان در فضای مجازی، پیش نویس طرح حمایت از پیام رسان های داخلی و پیش نویس طرح گسترش اخلاق عمومی از جمله فعالیت های مرکز در سال گذشته است.
بررسی طرح بانکداری جمهوری اسلامی ایران، بررسی قانون مدیریت جامع شهری، طرح نحوه تشکیل تجمعات و راهپیمایی ها، طرح اصلاح قانون اهدای جنین، طرح پیش فروش ساختمان، پیش‌نویس طرح اصلاح قانون نظام وظیفه، طرح اعطای تابعیت به فرزندان دارای مادر ایرانی، اصلاح قانون گذرنامه (اذن شوهر برای خروج زن از کشور) و .. از دیگر طرح ها، لوایح و قوانینی است که توسط مرکز تحقیقات اسلامی مجلس بررسی شده است.
مرکز تحقیقات اسلامی مجلس همچنین در سال گذشته 16 گزارش مکتوب حقوقی، هشت گزارش فرهنگی و 15 گزارش اقتصادی را به کمیسیون های تخصصی مجلس ارسال کرد.
این مرکز همچنین در سال 97 اقدام به برگزاری دهها نشست علمی و تخصصی با حضور صاحبنظران حوزه و دانشگاه کرده و با دهها سازمان، نهاد، وزارتخانه و موسسات دولتی و غیردولتی همکاری علمی داشته است.
مرکز تحقیقات اسلامی مجلس همچنین با برخی وزارتخانه ها، مراکز بویژه مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در تهیه پیش نویس های قانونی و اصلاح طرح و لوایح همکاری داشته است.
*نگاهی به فعالیت های حوزه مطالعات پایه ای
حوزه مطالعات پایه ای فقهی، حقوقی و اجتماعی مرکز تحقیقات اسلامی مجلس در سال 1397 اقدام به برگزاری بیش از 30 جلسه فقهی – علمی و تدوین 17 گزارش علمی و فقهی در حوزه های حقوقی، اقتصادی و اجتماعی کرده است.
sبرگزاری نشست های تخصصی با موضوعات اقتصادی، حقوقی با رویکرد تقنینی، حضور بیش از 30 بار در کمیسیون ها و کارگروه های تخصصی مجلس شورای اسلامی در خصوص بررسی طرح ها و لوایح و شرکت در بیش از 10 کارگروه علمی مرتبط با سازمان ها و نهادهای علمی از دیگر فعالیت های این حوزه در یکسال گذشته است.
حوزه مطالعات پایه ای فقهی، حقوقی و اجتماعی همچنین در سال گذشته ایده پردازی های جدید در حوزه های حقوقی، اقتصادی، سیاسی در قالب عناوین مختلف، ارزیابی بیش از 30 گزارش علمی، کتاب و مقاله علمی مرکز جهت انتشار، جذب نیروهای علمی مستعد و فرهیخته برای انجام پروژه های علمی مرکز از فعالیت های این حوزه در یکسال گذشته می باشد.
این حوزه همچنین همکاری و تعامل علمی با مراکز مختلف علمی و پژوهشی و رصد کلیه طرح ها و لوایح و گزارش های مجلس شورای اسلامی را نیز در برنامه خود دارد و در سال گذشته نیز در این عرصه فعالیت های چشمگیری داشت.

*حوزه ارتباطات علمی پژوهشی

حوزه ارتباطات علمی پژوهشی مرکز تحقیقات اسلامی مجلس در سال 1397 با 17مرکز علمی پژوهشی کشور برای عقد تفاهم نامه همکاری کرده است.
تهیه 8 بسته‌ اطلاعاتی ویژه نمایندگان مجلس، آماده سازی و چاپ 6 جلد کتاب جدید شامل مجموعه پژوهش‌های فقهی، معاضدت حقوقی، مجموعه مقالات سومین کنفرانس فقه و قانون، شئون و موازین نمایندگی، احکام نمایندگی و گزارش علمی کنفرانس فقه، قانون و واقعیت‌های اجتماعی از جمله فعالیت های مرکز تحقیقات اسلامی مجلس در یک سال گذشته بود.
همکاری مرکز در برگزاری کنفرانس بین المللی تحولات قوانین کیفری در کشورهای اسلامی در پرتو شرع و قانون دانشگاه تهران، برگزاری همایش تجلیل از 50 قانون‌پژوه دینی به مناسبت هفتة پژوهش و برگزاری نشست‌های تخصصی متعدد در تهران و قم از دیگر فعالیت های مرکز تحقیقات اسلامی مجلس در یکسال گذشته بود.
تشکیل هیئت اندیشه‌ورز جامعه‌شناسی فقه و قانون و برگزاری بیش از 10 جلسه در طول سال، تشکیل کمیته ملی تدوین پیش نویس قانون خیریه، راه‌اندازی طرح حمایت از پایان‌نامه‌های دانشجویان دکتری، راه‌اندازی خبرنامة «اندیشه‌ها، ایده‌ها و نکته‌هایی در زمینه جامعه‌شناسی فقه و قانون» و راه اندازی شورای محتوایی سایت از دیگر فعالیت های مرکز در سال 97 است.
راه‌اندازی سایت جدید مرکز و بارگذاری مطالب به سه زبان فارسی، عربی و انگلیسی، فعال کردن بخش ترجمه سایت به دو زبان عربی و انگلیسی از دیگر فعالیت های مرکز تحقیقات مجلس در سال 97 می باشد.