فارسی English العربیة
  1. صفحه اصلی
  2. اخبار
  3. دومین نشست بررسی فقهی رمزارزها در مرکز تحقیقات اسلامی مجلس...


منتشر شده در 05 خرداد 1398
دومین نشست بررسی فقهی رمزارزها در مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی
دومین نشست بررسی فقهی رمزارزها با حضور مهندس علی ملک لی کارشناس فنی رمزارزها و مهندس سپهر محمدی رئیس هیئت مدیره انجمن بلاک چین و برخی شخصیت های علمی و حوزوی در مرکز تحقیقات اسلامی مجلس برگزار شد.

 در این نشست، حجج اسلام والمسلمین دکتر حمید شهریاری معاون فناوری قوه قضاییه و رئیس مرکز کامپیوتر علوم اسلامی، دکتر احمد علی یوسفی رئیس مرکز راهبری اقتصاد مقاومتی حوزه و دکتر سید عباس موسویان عضو شورای فقهی بانک مرکزی نیز سخنرانی کردند.
مهندس ملک لی در تکمیل بحث ماهیت رمزارزها در این نشست طی سخنانی گفت: پول‌های مجازی بر پایه‌ی بستری به نام بلاک‌چین (Blockchain) فعالیت می‌کنند.
وی افزود: خصوصیاتی برای بلاک چین ذکر شده است از جمله آنکه اطلاعات درج شده در آن غیر قابل تغییر و جعل است. بر این مبنا و به پشتوانه بلاک چین، رمزارز ایجاد شده است. از دیگر ویژگی های این ساختار غیر متمرکز بودن آن و در اختیار همه بودن است بدین معنا که بر اساس رمز بین افراد حقیقی تبادلات صورت می پذیرد.
در ادامه این نشست نیز، سپهر محمدی از دیگر سخنرانان جلسه به فرصت ها و تهدیدات رمزارزها اشاره کرد و فرصت های رمزارز برای عموم مردم را شامل "نقل و انتقال ملی و فرامرزی پول، بدون نگرانی از اعمال نفوذ حکومتها"، " کسب اطمینان از عدم امکان سقوط ارزش دارائی ها"،" سرمایه گذاری در بازار های بین المللی"، " کسب اطمینان از اجرای قراردادهای منعقده"، "امکان استخدام و مشارکت در بنگاه های فرامرزی" و"دور زدن تحریم ها" ذکر کرد.
وی در تبیین تهدیدهای رمزارز برای مردم نیز به پنج مورد از جمله "امکان از دست دادن سرمایه در پروژه های پر ریسک"، " قرارگرفتن بیشتر در معرض حمله سایبری"، " امکان سقوط ارزش دارائی در صورت عدم برنامه ریزی درست"، " قرارگرفتن بیشتر در معرض ورشکستگی و کلاهبرداری و تحریمها" و "امکان مشارکت مردم در فعالیت های تبهکارانه و تروریستی و فرار مالیاتی و امثال آن" اشاره کرد.
حجت الاسلام والمسلمین دکتر شهریاری معاون فناوری قوه قضائیه نیز به موضوعِ بلاک چین یا زنجیره همتایان زیرساخت رمزارزها پرداخت.وی بلاک چین را بسان سونامیی دانستند که میتواند نقش حاکمیت را به حداقل برساند.
حجت الاسلام والمسلمین دکتر یوسفی محورهای مورد بحث در رمزارزها را تبیین کرد.
حجت الاسلام دکتر موسویان به زمینه سازی فروع فقهی پرداخت و گفت: رمزارز با دو رویکرد پولی و دارایی قابل بحث می باشد. بسته به انتخاب رویکرد، فروع متناسب فقهی هر بحث قابل بررسی است. چنانچه رویکرد پول انتخاب گردد در آن صورت بحث غرر و ضرر بودن مورد بحث واقع می شود. در رویکرد دارایی بحث بر سر ارزش داشتن رمزارز می باشد.
این نشست با دبیری جناب حجت الاسلام والمسلمین دکتر حبیبیان و حضور حجج اسلام آقایان سید حسین میرمعزی، مرتضی محمدی، مجید رضایی، علی باقری، غلامعلی معصومی نیا، محمد اسماعیل توسلی، مسعود امامی، یعقوبی، ملامیرزایی، علیرضا نواب پور، علیرضا ناصرپور، محمد فقیه، سعید کریمی و سرکار خانم آقایی پور برگزار و حضار به بحث و بررسی پیرامون ماهیت رمزارزها پرداختند.
بررسی دقیق مسائل فقهی رمزارزها به جلسات آتی موکول شد.

فایل : 1864286727.1M6A8817.JPG