فارسی English العربیة
  1. صفحه اصلی
  2. اخبار
  3. حوزه و دانشگاه تحلیل جامع الاطرافی نسبت به عدالت علوی...


منتشر شده در 07 خرداد 1398
حوزه و دانشگاه تحلیل جامع الاطرافی نسبت به عدالت علوی ارائه دهند
رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس با اشاره به اینکه دستان ما پر از میراث کلامی و رفتاری امام علی (ع) در زمینه عدالت است، گفت: با توجه به اینکه عدالت اساسی ترین، فوری ترین و زیرساختی ترین نیاز بشریت است، حوزه و دانشگاه ها باید به صورت ویژه، متکفل یک تحلیل جامع الاطراف نسبت به عدالت علوی با ابعاد و زوایای آن باشند.

آیت الله مبلغی به مناسب شهادت حضرت علی (ع) و شبهای قدر در سخنانی خاطرنشان کرد: آبا وجود این تراث عظیم در اختیار، عملیلات تجمیع، تحلیل و تطبیق این دیدگاه ها و تبدیل آنها به نظریه هایی در باب عدالت، انجام نمی گیرد.
وی ادامه داد: امام علی (ع) به دلیل حکومت داری و فضایی که در آن قرار داشتند، نسبت به امامان دیگر، بیشترین سخن را در باب عدالت بیان کرده و توانستند، ادبیات و مفاهیم زیادی با ابعاد و زوایای متعددی را پیرامون عدل ارائه کنند و امروز این میراث بزرگ در اختیار ما قرار دارد.
آیت الله مبلغی خاطرنشان کرد: اگر بتوانیم تراث کلامی امام را همراه با تراث رفتاری آن حضرت در یک مسیر جدی مطالعه دقیق قرار دهیم این دو با پشتیبانی و کمک هم می توانند ما را به یک حقایق، ادبیات، اندیشه ها و نظریه های بزرگی در باب عدالت رهنمون کنند ولی در این زمینه ما کم کاری داشتیم.
وی با بیان اینکه سخن از عدالت علوی به صورت عمومی با تحلیل و نظریه علمی در این زمینه متفاوت است، گفت: ما نیازمند دقت ها و نظریه های دقیقی در باب عدالت علوی هستم. وی گفت: با وجودی که ابراز تحلیل و دقت را در اختیار داریم ولی آنها را به کار در این زمینه نگرفتیم.
*گرایش عام و خاص به سمت عدالت
عضو مجلس خبرگان رهبری خاطرنشان کرد: عدالت گم شده بشریت است و هر چه زمانه به جلوتر می رود مردم به صورت عام و نخبگان، شخصیت ها و مجامع علمی به صورت ویژه به سمت عدالت گرایش و توجه پیدا می کنند.
آیت الله مبلغی یادآورشد: امام علی (ع) در بین امامان بیشترین سخن را در باب عدالت ارائه است زیرا به دلیل داشتن حکومت و زیستن در فضای صدر اسلام توانستند ادبیات، مفاهیم، ابعاد و زوایای زیادی را پیرامون عدالت ارائه نمایند.
وی بیان داشت: عدل یک سیاست عام و اداره کننده عمومی است و چون در آن بیشترین فراخی و وسعت (فی العدل سعة) از نظر ماهیت، ظرفیت، قابلیت و کارکرد نهفته است، تعبیر امام علی علیه السلام این است که عدالت بهشت دولت هاست (جنة الدول).

* عدالت راهبردی
وی با اشاره به اینکه: وقتی راهبرد اتخاذ می شود مجموع رفتارها، ساختارها و امکانات چینش خاصی با محوریت آن راهبرد پیدا می کنند، گفت: از پاره‌ای از کلمات امام علی علیه السلام چنین استفاده می شود که باید محبوب ترین امور نزد ما اموری باشند که عدالت را به صورت عام تر و گسترده تری ایجاد می کنند و چنین نگاهی از حضرت با عدالت راهبردی سازگار است.
یعنی باید سیاست هایی اتخاذ شود که فرآورده ها، انعکاس ها، نتایج، بازتاب ها و اولویت دادن های ناشی از آن، معطوف به عدالت باشد، چون عدل پایه و اساس همه چیز است.
آیت الله مبلغی یادآورشد: امامان (ع) مریدان پاک می خواهند و باید این عزاداری و عرض ارادات ها به مثابه یک ظرفیت و زمینه برای وصل شدن به سیره الهی امام علی(ع) باشد.
*روز جهانی قدس
عضو مجلس خبرگان رهبری همچنین با اشاره به فرا رسیدن روز جهانی قدس گفت: روز قدس، روز حمایت از مردم مظلوم فلسطین است و امروزه، کسی نیست که نداند مردم مظلوم فلسطین در خاورمیانه تحت ظلم تاریخی قرار گرفتند.
آیت الله مبلغی گفت: ما از خاستگاه اسلام باید با حضور خود در راهپیمایی روز جهانی قدس، از مردم مظلوم فلسطین حمایت کنیم.
خاطرنشان می شود: مراسم شب های قدر در مرکز تحقیقات اسلامی مجلس برگزار شد، که علاوه بر آیت الله مبلغی ریاست مرکز، حجت الاسلام والمسلمین شهریاری، مسعود امامی و دکتر حسین گودرزی نیز سخنرانی کردند.