فارسی English العربیة
  1. صفحه اصلی
  2. اخبار
  3. بررسی طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده در کمیسیون فرهنگی مجلس


منتشر شده در 24 تیر 1398
بررسی طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده در کمیسیون فرهنگی مجلس
طرح جمعیت و تعالی خانواده که پیش از آن در مرکز تحقیقات اسلامی مجلس در قالب حلقة علمی با حضور فرهیختگانی با دانش های متفاوت از جمله دانش پزشکی، بیمه، حقوق، روان شناسی، جامعه شناسی، و برخی اعضای دادگاه خانواده بررسی شده بود، در دستور کار کمیسیون فرهنگی مجلس قرار گرفت.

 مرکز تحقیقات اسلامی مجلس با برگزاری حلقه های علمی در ارتباط با طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده، پیشنهادات متقنی را به مجلس ارائه داده است.
این طرح که بعد از ابلاغ سیاست های کلی نظام در مورد جمعیت به صورت جدی در مجلس شورای اسلامی دستور کار قرار گرفت هم اکنون در 34 ماده تنظیم شده و به صحن علنی ارسال شده است.
طرح جامع
این طرح در 4 فصل تهیه و تنظیم شده است فصل کلیات، کاهش سن ازدواج، کاهش میزان طلاق، حمایت از فرزنداوری است
از ویژگی های این طرح می توان به توجه جدی به مقوله جمعیت با توجه به قداست خانواده دانست همانطور که در اصل دهم قانون اساسی بر این نکته تاکید دارد.
توجه به امر اموزش از سطوح پایین تا سطوح عالی در باب جمعیت مبتنی بر همکاری تمامی دستگاههای مرتبط مانند اموزش و پرورش و وزارت علوم، حوزه های علمیه نکته مورد توجه این طرح بوده و بناست در همین قالب رشد شخصیتی و جامعه پذیری، مهارت‌های فردی، ازدواج مناسب و آسان، خانواده متعالی تربیت فرزندان صالح و توجه به تکامل آنها را با رویکرد مناسب دینی، فرهنگی، اجتماعی و علمی در راستای ترویج فرهنگ ارزش دانستن ازدواج و فرزندآوری، فرهنگ‌سازی مسؤولیت پذیری برای تشکیل و تعالی خانواده با لحاظ اصول روانشناختی یادی مبتنی بر اجرای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش در متون آموزشی کلیه مقاطع تحصیلی تا دانشگاه دستور کار قرار گیرد.
در امر تبلیغ و ترویج نیز صدا و سیما و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سازمان تبلیغات، وظایف متعددی بر عهده دارند از جمله ترویج و نهادینه‌سازی سبک زندگی اسلامی ـ ایرانی، هماهنگ با تشکیل، تعالی و نقش محوری خانواده و تشویق به فرزندآوری و ایفای هر چه کاملتر نقش‌های همسری، پدری، مادری و فرزندی را در چهارچوب برنامه جامع و با در نظر گرفتن اولویت‌ها و ظرفیت‌های ملی و محلی
همچنین مراکز تحقیقاتی و پژوهشی نیز موظف به هدایت بخشی از بودجه های پژوهشی خود به سمت رویکرد نظام در مورد جمعیت شده اند و باید دغدغه ها و مسائل مورد ابتلا در این زمینه را که از سوی شورای عالی جمعیت ابلاغ میشود را مورد بررسی قرار دهند.
بانک ها و مراکز خدماتی نیز موظف به تامین هزینه های احتمالی در باب تامین مسکن، خوابگاههای دانشجویی ، زیر ساختهای لازم با همکاری دستگاههای مربوطه هستند.
از نکات دیگر طرح توجه به مسائل قضایی که به نوعی منجر می تواند کاهش امر طلاق را در پی داشته باشد، است از جمله الزام به استفاده از وکلای مجرب در حوزه خانواده و گذراندن اموزش های لازم در این زمینه است.
حمایت از فرزند آوری با محوریت اقدامات وزارت بهداشت با راهکارهای متعددی در طرح تعیین تکلیلف شده است مانند مرخصی زایمان، ایجاد امنیت شغلی برای مادران شاغل، استفاده از برنامه‌های غربالگری ناباروری، تمهید مهدکودک برای کارکنان شاغل در سازمان ها و دستگاهها .
و در نهایت تمامی این بندها منوط به نسخ قوانین متعارض با این رویکرد است که از جمله آن نسخ قانون تنظیم خانواده و مقررات مرتبط با این نوع از قوانین است.