فارسی English العربیة
  1. صفحه اصلی
  2. اخبار
  3. گزارش کنفرانس "قانون در برابر چالش های انقلاب...


منتشر شده در 01 مرداد 1398
گزارش کنفرانس "قانون در برابر چالش های انقلاب تکنولوژیک"
موسسه قانونگذاری و حقوق تطبیقی روسیه به صورت رسمی از آیت الله احمد مبلغی رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس برای سخنرانی در مراسم افتتاحیه کنفرانس بین المللی "قانون در برابر چالش های انقلاب تکنولوژیک" دعوت کرده است.

 به گزارش روابط عمومی، این دعوت در پی آن صورت گرفت که زمستان سال گذشته پرفسور تالیا خابریوا مدیر موسسه قانونگذاری وحقوق تطبیقی روسیه با حضور در شهر مقدس قم از مرکز تحقیقات اسلامی مجلس بازدید و با ظرفیت های مرکز از نزدیک آشنا شده بود.
کنفرانس بین المللی "قانون در برابر چالش های انقلاب تکنولوژیک در روزهای دهم و یازدهم خردادماه سال جاری در مسکو برگزار شد و آیت الله احمد مبلغی رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس نیز در کنار الکساندر سرگیو رئیس آکادمی علوم روسیه، الکساندر کنوالف وزیر دادگستری و تالیا خبیرووا رئیس موسسه قانونگذاری و حقوق تطبیقی روسیه در مراسم افتتاحیه سخنرانی کردند.
بر همین اساس، گزارش این کنفرانس 30 صفحه تهیه و جهت انتشار در سایت رسمی مرکز تحقیقات اسلامی مجلس قرار گرفت.
این گزارش حاوی پنج محور مهم شامل" معرفی موسسه قانونگذاری و حقوق تطبیقی روسیه"، " معرفی کنفرانس قانون در برابر چالش های انقلاب تکنولوژیک"، " حضور ریاست مرکز تحقیقات اسلامی مجلس در این کنفرانس"، "دیدار آیت الله مبلغی با رئیس آکادمی علوم روسیه" و " به تصور کشیدن همکاری های مرکز تحقیقات اسلامی مجلس و موسسه قانونگذاری و تطبیقی روسیه" می باشد.
استفاده از ظرفیت قانون برای مهار حمله تکنولوژیک به محیط زیست، ضرروت حرکت قانون به سمت محتواهای اخلاقی و فرهنگی باخمیرمایه های حقوقی مرتبط با محیط زیست، شناخت دقیق و عمیق ویژگی های تکنولوژی و پیامدهای آن، رصد دائمی تاثیر تکنولوژی بر زندگی اجتماعی در نهاد قانونگذاری، ایجاد رشته های جدید برای نزدیک شدن قانون و تکنولوژی و ... بخشی از محورهای سخنرانی آیت الله مبلغی رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس در این کنفرانس بود.
روابط علمی میان مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی و مراکز علمی و تحقیقاتی روسیه از زمان اولین کنفرانس بین المللی فقه و قانون گشوده شده و شخصیت های علمی از روسیه در کنفرانس های مرکز شرکت کردند که نمونه آن سخنرانی دو حقوقدانان موسسه قانونگذاری و حقوق تطبیقی روسیه در کنفرانس بین المللی فقه، قانون و واقعیت های اجتماعی است.
کنفرانس بین المللی فقه و قانون از ابتدای تاسیس مرکز در سال 1390 به صورت دوسالانه آغاز شده و تاکنون سه کنفرانس وزین با حضور شخصیت هایی از کشورهای مختلف جهان برگزار شده است.