فارسی English العربیة
  1. صفحه اصلی
  2. اخبار
  3. نخسین مدرسه تابستانی حقوق پارلمانی(مطالعات قانونگذاری) در...


منتشر شده در 12 مرداد 1398
نخسین مدرسه تابستانی حقوق پارلمانی(مطالعات قانونگذاری) در قم
نخستین مدرسه تابستانی حقوق پارلمانی( مطالعات قانونگذاری) به همت مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی و گروه حقوق عمومی پردیس فارابی دانشگاه تهران، فعالیت خود را در قم آغاز خواهد کرد.

 شیوه کار این مدرسه که به شکل کارگاهی است به این شکل است که علاقمندان از 8 تا 25 مردادماه اقدام به ثبت نام خواهند کرد و بعد از تایید و تکمیل ظرفیت، کارگاهی از 24 تا 26 شهریورماه با حضور اساتید برجسته حوزه حقوق پارلمانی برگزار می شود.
دکتر سید احمد حبیب نژاد مسئول برگزاری نخستین دوره مدرسه حقوق پارلمانی و اولین دوره مسابقات دانشجویی مطالعات قانونگذاری در این زمینه گفت: مطالعات پارلمانی و اندیشیدن در حوزه قانونگذاری، موضوعی بسیار با اهمیت است که هم به لحاظ مبانیِ نظری، واجد اندیشه هایی دقیق و البته مهم است و هم کارکردهای عملی و آثار بیرونیِ این اندیشه ها برای قانونگذاری شایسته ، غیر قابل انکار است.
وی ادامه داد: در جهت تقویت مطالعات حوزه قانونگذاری،گروه حقوق عمومی پردیس فارابی و مرکز تحقیقات اسلامی‌ مجلس شورای اسلامی به همراه نهادهای علمی دیگر، قصد دارند تا مدرسه تابستانی حقوق پارلمانی را با حضور اساتید برجسته دانشگاهی و کارگزاران تقنینی در اواخر شهریور برگزار نمایند.
وی تصریح کرد: در این دوره شیوه های تدوین قانون، کیفیت قانونگذاری، اخلاق و قانون، آسیب شناسی فرآیند قانونگذاری، نظام انتخاباتی پارلمانی، کارکرد نظارتی پارلمانی، نظارت شورای نگهبان بر مصوبات مجلس شورای اسلامی مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.
دکتر حبیب نژاد خاطرنشان کرد: در حاشیه این مدرسه پیش نشست همایش نظریه حقوق عمومی اسلامی( مناسبات فقه و حقوق عمومی) نیز با حضور برخی صاحب نظران برگزار خواهد شد و در پایان به شرکت کنندگان گواهی حضور ارائه خواهد شد.
علاقمند برای ثبت نام در این مدرسه به سایت دانشگاه پردیس فارابی http://farabi.ut.ac.ir
مراجعه کنند.