فارسی English العربیة
  1. صفحه اصلی
  2. اخبار
  3. معاون نظارت مجلس: مرکز تحقیقات اسلامی مجلس اندوخته های...


منتشر شده در 27 شهریور 1398
در مدرسه تابستانی حقوق پارلمانی عنوان کرد:
معاون نظارت مجلس: مرکز تحقیقات اسلامی مجلس اندوخته های نوینی در حوزه تقنین داشته است
معاون نظارت مجلس شورای با تقدیر از آیت الله احمد مبلغی رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس و سایر مسئولان و کارشناسان این مرکز گفت: مرکز تحقیقات اسلامی مجلس تاکنون گام های خوبی در جهت پژوهش به خصوص تلفیق مبانی اسلامی در حوزه حقوق عمومی و اندوخته های نوین در حوزه تقنین برداشته است که امید است به غنای بیشتر قانونگذاری کمک کند.

 غلامرضا اسدالهی در سومین روز از نخستین مدرسه تابستانی حقوق پارلمانی تحت عنوان" حقوق پارلمانی، نظارت پارلمانی" که با حضور بیش از یکصد نفر از حقوقدانان، دانشجویان و نخبگان در کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی برگزار شد، ابراز امیدواری کرد: این تلاش ها و فعالیت ها به غنای هرچه بیشتر حوزه تقنین منجر شود.
وی هدف از نظارت و بازرسی در جامعه را اصلاح امور در چارچوب تعیین شده و براساس اهداف پیش بینی شده ذکر کرد و گفت: مبنای تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی حرکت به سمت جامعه علوی و تحقق عدالت در جامعه است و مجلس شورای اسلامی نیز در همین راستا حرکت می کند.
اسدالهی با برشمردن انواع نظارت در جمهوری اسلامی از جمله نظارت مردم بر مردم، نظارت دولت بر مردم، نظارت دولت بر دولت، خاطرنشان کرد: نظارت مجلس شورای اسلامی به عنوان نماد مردمسالاری به معنای عام خود به معنای نظارت دولت بر دولت است و این نظارت از طریق ناظران انجام خواهد شد.
وی عنوان کرد: نظارت مجلس شورای اسلامی در چارچوب قانونگذاری و متفاوت از دستگاه هایی مانند قوه قضائیه، بازرسی کل کشور و بازرسی‌های درون دستگاهی است.
اسدالهی یادآور شد: معاونت نظارت دارای دو اداره نظارت بر اجرای قانون و ارزیابی آثار اجرای قوانین است که فعالیت در ارزیابی آثار اجرای قوانین مغفول مانده است و می تواند جامعه دانشگاهی در جهت تقویت این بخش با این معاونت همکاری کنند.
قربانعلی مهری دبیر هیات تطبیق مصوبات دولت با قوانین و مقررات نیز در این مراسم گفت: مجلس شورای اسلامی در زمان ریاست دکتر لاریجانی به کمال رسیده و هیات تطبیق با دولت در قالب صدور رأی مقدماتی و بدوی، تعامل اثرگذاری دارد.
وی با تقدیر از مرکز تحقیقات اسلامی مجلس و پردیس فارابی دانشگاه تهران، برگزاری کارگاه آموزشی حقوق پارلمانی را بسیار موثر دانست.
نخستین مدرسه تابستانی حقوق پارلمانی از روز یکشنبه هفته جاری به همت مرکز تحقیقات اسلامی مجلس و با همکاری پردیس فارابی دانشگاه تهران با حضور یکصد نفر از پژوهشگران، مدرسان دانشگاه و دانشجویان مقاطع مختلف رشته های حقوق در شهر مقدس قم آغاز به کار کرده بود.
دکتر محسن اسماعیلی رئیس رئیس هیات تطبیق مصوبات و عضو مجلس خبرگان رهبری به عنوان اولین ارائه دهنده، بحث خود را پیرامون " نظارت پارلمانی بر مقررات دولتی"، دکتر بیژن عباسی عضو هیات علمی دانشگاه تهران و معاونت پژوهش و ترویج قانون اساسی پیرامون "آسیب شناسی فرآیند قانونگذاری"، حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمدجواد ارسطا در ارتباط با "مناسبات فقه و حقوق عمومی"، دکتر سیداحمد حبیب نژاد مشاور علمی مرکز تحقیقات اسلامی مجلس در مورد " مدل های پیش نویس نگاری تقنینی" مباحث خود را ارائه دادند.
در ادامه نیز دکتر عباسعلی کدخدایی عضو شورای نگهبان پیرامون "نظارت شورای نگهبان بر مصوبات مجلس شورای اسلامی" ، دکتر مسلم آقایی طوق هیات علمی دانشگاه علوم قضایی پیرامون " نظام انتخاباتی پارلمانی"، دکتر حسن وکیلیان مدیر کل لوایح، تدوین و تنقیح قوانین و مقررات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در مورد " شیوه های قانونگذاری"، ابوالفضل الموتیان مدیر کل قوانین مجلس پیرامون " قانون نویسی" سخنرانی کردند.
کارگاه قانون نویسی با حضور مدیر کل قوانین مجلس شورای اسلامی نیز برگزار شد و مباحث نوینی در آن ارائه شده است.
اولین دوره مسابقات دانشجویی مطالعات قانونگذاری و برگزاری پیش نشست همایش نظریه حقوق عمومی اسلامی از دیگر برنامه های مدرسه تابستانی حقوق پارلمانی بود.