فارسی English العربیة
  1. صفحه اصلی
  2. اخبار
  3. تدوین «پیش نویس قانون جامع حقوق سالمندان» توسط مرکز...


منتشر شده در 13 مهر 1398
تدوین «پیش نویس قانون جامع حقوق سالمندان» توسط مرکز تحقیقات اسلامی مجلس
پیش نویس قانون جامع حقوق سالمندان توسط مرکز تحقیقات اسلامی مجلس تهیه و آماده تقدیم به کمیسیون های تخصصی مجلس شورای اسلامی است.

 بر اساس این گزارش، امور فرهنگی و اجتماعی، اشتغال، بازنشستگی، امور اقتصادی، آموزش، امور درمان و پزشکی، مراقبت از سالمندان، تبعیض سنی و مقررات کیفری، مجموعه فصول این پیش‌نویس را تشکیل می‌دهد.
این گزارش حاکی است: با توجه به روند پیری جمعیت در ایران و بروز مشکل سالمندی در دو دهه پیش‌رو، مرکز تحقیقات اسلامی مجلس با نگاهی آینده‌پژوهانه اقدام به تهیه نوشتاری علمی در این زمینه کرده وکتاب نظام حقوق سالمندان توسط پژوهشگران این مرکز با نگاهی جامع به معضلات اقشار سالخورده در سال 1396 منتشر و راهی بازار شده است.
متن پیش نویس قانون جامع سالمندان تهیه و طی جلسات علمی متعدد این متن توسط متخصصان حوزه‌های حقوق خصوصی، حقوق جزا، حقوق عمومی و حقوق بین‌الملل مورد بازبینی و جرح و تعدیل قرار گرفت.
این متن در مرحله نهایی‌سازی است و قرار است پس از اظهارنظر متخصصان و صاحب‌نظران حوزه‌های دیگر (همانند جامعه‌شناسی، طب سالمندی و ...) برای طرح در نظام قانون‌گذاری تقدیم شود، تلاش شده در این، علاوه بر رعایت ضوابط قانون‌نویسی، دغدغه‌های جامعه‌ سالمندان منطبق بر واقعیت‌های اجتماعی و اقتصادی کشور تهیه و تنظیم گردد.برچسب ها

سالمندان