فارسی English العربیة
  1. صفحه اصلی
  2. اخبار
  3. حضور کارشناسان مرکز تحقیقات اسلامی مجلس در کمیسیون های...


منتشر شده در 21 مهر 1398
حضور کارشناسان مرکز تحقیقات اسلامی مجلس در کمیسیون های تخصصی مجلس
مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی به عنوان واسطه فعال و هوشمند میان حوزه علمیه و مجلس شورای اسلامی است و کارشناسان این مرکز تاکنون نقش بسیار فعال و چشم گیری در بررسی طرح ها و لوایح ایفا کرده اند.

 به گزارش روابط عمومی، آنچه در این گزارش می آید تنها گوشه ای از فعالیت های مرکز تحقیقات اسلامی مجلس در هفته های اخیر است.
*حجت الاسلام والمسلمین حسن نوروزی سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه ساماندهی مصوبات مجلس در گرو بهره گیری از نظرات کارشناسان و حقوق دانان است، گفت: در کمیته تخصصی کمیسیون جلساتی با حضور مسئولان دولتی مرتبط با موضوع هر طرح یا لایحه برگزار و نظرات کارشناسی آنها دریافت و در کنار آن از مرکز تحقیقات اسلامی مجلس، مرکز پژوهش ها، اساتید دانشگاهی نیز نظرخواهی می شود تا موضوع از تمام ابعاد و زوایا دیده و بررسی شود.

* سید حمایت میرزاده سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از ارجاع طرح تدریس ادبیات محلی در مدارس کشور به کمیته‌ای در کمیسیون آموزش و تحقیقات خبر داد و گفت: بررسی طرح اجرای اصل 15 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران(تدریس زبان‌های محلی و قومی در مدارس و دانشگاه‌های کشور) با حضور کارشناسانی از مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی، مرکز پژوهش‌های مجلس، و وزارت آموزش و پرورش تشکیل و بررسی می شود.

*طرح جمعیت وتعالی خانواده جهت اعمال اصلاحات معاونت قوانین مجلس شورای اسلامی به کمیسیون فرهنگی ارجاع شد، در این جلسه اعضای کمیسیون فرهنگی ضمن اعمال اصلاحات، طرح مذکور را به هیات رئیسه ارسال نمودند. قابل ذکر است: این طرح از سال 1391 در کمیسیون های مختلف مجلس در حال بررسی است، دارای 34 ماده بوده و مبتنی بر سیاست های کلی جمعیت شکل گرفته است. مرکز تحقیقات اسلامی مجلس از ابتدای شکل گیری این طرح در تهیه، تدوین و اصلاحات طرح مشارکت کامل داشته است.

* جلسه کارگروه کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها با موضوع طرح اصلاح برخی از مواد قانون حمایت از تولید و اشتغال در مناطق روستایی و عشایری با حضور کارشناسان مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی، مرکز پژوهش ها، وزارت کار ، صندوق توسعه ملی، سازنان برنامه و بودجه، بانک مرکزی و... برگزار شد.

* جلسه کمیسیون حمایت از تولید ملی و اصل 44 با موضوع طرح اصلاح برخی از مواد قانون حمایت از تولید و اشتغال در مناطق روستایی و عشایری با حضور نماینده مرکز تحقیقات اسلامی مجلس برگزار شد، در این جلسه بیش از 10 نماینده مجلس و نمایندگان مرکز پژوهش ها، وزارت کار ، صندوق توسعه ملی، سازمان برنامه و بودجه، بانک مرکزی، صندوق کارآفرینی امید و... حضور داشتند.

*طرح تشکیل سازمان پدافند غیرعامل در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با حضور دستگاه های مربوطه و پدافند غیرعامل بررسی و کلیات آن در کمیسیون به تصویب رسید، در سه جلسه بررسی این طرح، نماینده مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی حضور داشته و گزارشی مکتوب در این خصوص نیز ارائه کرد.

* طرح تعطیلی روز پنجشنبه کلیه مراکز اداری و آموزشی و قضایی در کلیه استان‌ها و شهرستان‌ها همانند تهران در نشست کمیسیون اجتماعی مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت با اکثریت آرا به تصویب رسید. در این جلسه نماینده مرکز تحقیقات اسلامی مجلس نیز حضور فعال داشتند.

* جلسه کارگروه کمیسیون فرهنگی با موضوع الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت نیز با حضور فعال مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی برگزار شد و نماینده مرکز در این کارگروه نیز حضور تاثیرگذاری دارد.