فارسی English العربیة
  1. صفحه اصلی
  2. اخبار
  3. برگزاری 362جلسه توسط اعضای شورای فقهی مرکز در موضوعات مختلف...


منتشر شده در 10 آذر 1398
برگزاری 362جلسه توسط اعضای شورای فقهی مرکز در موضوعات مختلف تقنینی
شورای فقهی مرکز تحقیقات اسلامی مجلس متشکل از چهار کمیته فقه اقتصادی، فقه خانواده، فقه جزاء و فقه سیاسی و اجتماعی است، که 42 نفر از فقها و اساتید درس خارج حوزه علمیه قم عضو آن هستند و تاکنون 362 جلسه را در قالب هفت هزار و 534 نفر ساعت را در موضوعات مختلف برگزار کرده است.

 شورای فقهی مرکز تحقیقات اسلامی مجلس که وظیفه تأمین، تقویت و تعمیق جنبه‌های فقهی طرح‌ها، لوایح، نتایج پژوهشی و همچنین گسترش ارتباط حوزه علمیه با فقها و حقوق‌دانان جهان اسلام و نیز ارتقاء توان فقهی مرکز تحقیقات و توسعه‌ فقه تخصصی و مطالعات بینارشته‌ای فقه و علوم انسانی را عهده‌دار است.
بررسی فقهی اعتبار اسناد رسمی، امهال بدهی در بانکداری بدون ربا، معیار حداقل سن ازدواج از منظر فقه و بررسی فقهی امتیازات ایثارگران و ... از جمله مباحثی است که توسط شورای فقهی مرکز در این مدت بررسی شد.
با توجه به خلاء قوانین در بعضی حوزه ها و وجود گره های فقهی و حقوقی برای نگارش متون پیش نویس قانونی، مرکز تحقیقات اسلامی مجلس با استفاده از اساتید حوزوی و دانشگاهی و با استفاده از ظرفیت کارشناسی دستگاه ها اقدام به همکاری با نمایندگان محترم مجلس در تهیه پیش نویس های تقنینی نموده و دهها پیش نویس تهیه کرده است.
تهیه پیش نویس طرح جامع باروری‌های پزشکی (تلقیح مصنوعی و...)، طرح بانکداری اسلامی، طرح آموزش حین ازدواج، طرح جامع حقوق سالمندان، طرح جامع ساماندهی تعطیلات کشور، طرح افزایش کارآمدی دستگاههای اجرایی در گسترش اخلاق عمومی،طرح سامان‌دهی پیام‌رسانهای اجتماعی، طرح جرم سیاسی، طرح مالکیت صنعتی و طرح حضور روحانیت سینما و تلویزیون را می توان از جمله این پیش نویس ها برشمرد.برچسب ها

شورای فقهی