فارسی English العربیة
  1. صفحه اصلی
  2. اخبار
  3. مرکز تحقیقات قم و مرکز پژوهش ها به کیفی سازی قوانین مجلس...


منتشر شده در 27 آذر 1398
رئیس کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس:
مرکز تحقیقات قم و مرکز پژوهش ها به کیفی سازی قوانین مجلس کمک کنند
رئیس کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه تمام تلاش نمایندگان مجلس شورای اسلامی ایجاد قوانین مناسب جهت رفع مشکلات مردم است، گفت: مرکز تحقیقات اسلامی مجلس و مرکز پژوهش ها می توانند به عنوان دو بازوی مجلس شورای اسلامی در زمینه کیفی سازی قوانین و انسجام بخشی به آنها، به ما کمک کنند.

 دکتر غلامرضا کاتب در مراسم روز پژوهش در مرکز تحقیقات اسلامی مجلس خاطرنشان کرد: مجلس شورای اسلامی اگر مقتدر و کارآمد باشد باعث عزت و سرافرازی بیشتر نظآم جمهوری اسلامی خواهد شد، بنابراین همه مجموعه ها و تشکیلات مرتبط با مجلس باید تمام توان خود را برای ظرفیت سازی و کمک به بالابردن کیفیت قوانین تلاش کنند.
وی همچنین گفت: اگر مجلس شورای اسلامی نتواند در راستای وظایف خود بویژه تصویب قوانین مناسب برای مرتفع کردن مشکلات، پاسخگوی مردم باشد به نظام لطمه وارد می شود.
کاتب در ادامه با اشاره به رشد علمی و پژوهشی کشور گفت: نظام جمهوری اسلامی در عرصه علمی و تحقیقاتی گام های بزرگی برداشته به گونه ای که از سال 2012 تا 2017 رشد و تولید علمی نظام نزدیک به 43 درصد رشد داشته است به گونه ای که ما رتبه اول کشورهای منطقه را به دست آوردیم.
وی اظهار داشت: تا چندی پیش تنها یک دانشگاه کشور ما جز دانشگاه های معتبر جهان بود ولی امروز بالغ بر 22 دانشگاه و مراکز علمی ما در جهان دارای رتبه و مورد قبول جوامع بشری هستند، کشور همچنین در زمینه تحقیقات و پژوهش های علمی و شرکت های دانش بنیان کارهای بزرگی را انجام داده است، به همین دلیل انتظار است در عرصه قانونگذاری نیز شاهد پیشرفت کشور باشیم.
کاتب همچنین از تکثر قوانین در کشور انتقاد کرد و گفت: یکی از مهمترین عوامل ناکارآمدی قانون در کشور تکثر آن است، به گونه ای که در صد سال اخیر در کشور 13 هزار قانون تصویب شده است در حالی که فرانسه در 200 سال تنها سه هزار قانون را مصوب کرده است.برچسب ها

هفته پژوهش