فارسی English العربیة
  1. صفحه اصلی
  2. اخبار
  3. نقش آفرینی مرکز تحقیقات اسلامی مجلس در تصویب و تایید لایحه...


منتشر شده در 20 خرداد 1399
نقش آفرینی مرکز تحقیقات اسلامی مجلس در تصویب و تایید لایحه حمایت از اطفال و نوجوانان
لایحه حمایت از اطفال و نوجوانان در جلسه شورای نگهبان بررسی و عدم مغایر با موازین شرع و قانون اساسی تشخیص داده شده و مورد تاتید قرار گرفت.

 بر اساس این گزارش، مرکز تحقیقات اسلامی مجلس با تشکیل کارگروهی، نشست های متعددی را با حضوراساتید حوزوی و دانشگاهی، حقوقدانان و قضات و فعالان حوزه حقوق کودک در قم برگزار کرده و گزارش علمی مبسوطی را تحت عنوان " گزارش بررسی لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان" را تهیه و بیش از 20 پیشنهاد را تقدیم کمیسیون مربوطه کرده است.
اساتید مرکز تحقیقات اسلامی به‌عنوان اعضای اصلی کارگروه نگارش متن پیش‌نویس این قانون، نقش مهمی را در اشراب قواعد فقهی درحوزه اطفال و نوجوانان ایفا کردند و قریب به سه سال در کارگروه یادشده در تهیه متن پیش‌نویس تلاشی مجدانه کردند. در زمان بررسی این لایحه در کمیسیون نیز نیز پیشنهادات مرکز را ارائه گردید.
به‌دلیل اهمیت موضوع، قریب به یک دهه طول کشید تا لایحه حمایت از اطفال و نوجوانان از مرحله تهیه پیش‌نویس، ارائه به مجلس، بررسی در کمیسیون تخصصی، تصویب در صحن علنی عبور کرده و به تأیید شورای نگهبان رسد. به تازگی سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: طبق نظر شورای نگهبان لایحه حمایت از اطفال و نوجوانان با شرع و قانون اساسی مغایرتی ندارد و مورد تایید این شورا قرار گرفت.