فارسی English العربیة
  1. صفحه اصلی
  2. اخبار
  3. نشست علمی کرونا و رسالت مراکز پژوهشی در حوزه اقتصاد


منتشر شده در 28 تیر 1399
نشست علمی کرونا و رسالت مراکز پژوهشی در حوزه اقتصاد
نشست علمی "کرونا و رسالت مراکز علمی- دینی در حوزه اقتصاد" به همت مرکز تحقیقات اسلامی مجلس و با همکاری گروه اقتصاد دانشگاه مفید در فضای مجازی برگزار گردید.

  حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمد رضا یوسفی در این نشست طی سخنانی با اشاره به اینکه به دلیل اهمیت تاثیرات کرونا بر بعد اقتصادی، در ایران و جهان، فعالیت های زیادی انجام شده است، گفت: در ایران وزارتخانه های اقتصاد، صمت، رفاه و برخی موسسات پژوهشی مانند مرکز پژوهش های مجلس و اقتصاد دانان مستقل به بررسی آن پرداخته و به سهم خود در تبیین و ارائه سیاست ها تلاش کرده اند.
وی ادامه داد: به نظر می رسد تغییر نگرش نسبت به این مسئله با توجه به پتانسیل علمی مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی، دانشگاه مفید و سایر مراکز علمی، لازم باشد.
این استاد حوزه ودانشگاه بیان داشت: از مرکز تحقیقات اسلامی مجلس با توجه به عنوان اسلامی و استقلال از مرکز پژوهش های مجلس، انتظار می رود به مسائل از زاویه دینی نگاه کرده و ورود متناسبی به موضوع کرونا و رسالت مراکز علمی دینی بویژه در حوزه اقتصاد و طرح ها و لوایح مجلس داشته باشد.
دکتر یوسفی خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد با درک این رسالت باید به شش حوزه فقر، نابرابری ناموجه، اصول اخلاقی در اقتصاد کرونایی، نهادهای دینی، وقف و خیریه و مساله فساد تمرکز داشت.
عضو هیات علمی دانشگاه مفید گفت: در بررسی این پنج محور، باید به نکاتی توجه داشت؛ اکنون که حدود پنج ماه از ورود کرونا به کشورمان گذشته است، در این راستا نیازمند به تبیین وضع موجود در محورهای پنج گانه هستیم.
وی افزود: تاکنون دولت در قبال این مسئله سیاست هایی را در برخی محورها اتخاذ کرده است که با توجه به گذشت مدتی از اعمال این سیاست ها، می توان آنها را مورد بررسی و تحلیل قرار داده، ضعف ها و کاستی های آنها را روشن نمود و سیاست های اصلاحی و تکمیلی را بیان نمود.
وی در پایان ضرورت بررسی آثار اقتصادی پس از کرونا را بیان کردند.
حجت الاسلام والمسلمین دکتر حبیبیان مشاور علمی مرکز تحقیقات اسلامی مجلس دبیری علمی این نشست را برعهده داشت.