فارسی English العربیة
  1. صفحه اصلی
  2. اخبار
  3. بررسی فقهی حقوقی رای ممتنع


منتشر شده در 04 مرداد 1399
بررسی فقهی حقوقی رای ممتنع
مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی طرح تحقیقاتی تحت عنوان " رای ممتنع" را به منظور "بررسی فقهی و حقوقی موضوع" در دستور کار خود قرار داده است.

 رهبر معظم انقلاب در خرداد ۱۳۹۲، نسبت به رواج رأی ممتنع در تصمیم‌گیری‌های مجلس شورای اسلامی انتقاد کرده و آن را برای رفع تکلیف شرعی نمایندگان کافی ندانستند.
به نظر ایشان، رأی ممتنع در صورتی مجاز خواهد بود که نمایندگان کوشش کافی برای رسیدن به رأی و نظر کرده باشند، اما به نظری نرسیده باشند.بر همین اساس، نظر به اهمیت این مساله و دغدغه رهبر معظم انقلاب اسلامی، مرکز تحقیقات اسلامی مجلس طرحی تحقیقی پیرامون این موضوع و به منظور بررسی فقهی و حقوقی موضوع، در دستور کار خود قرارداده است و نتیجه را به نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی اطلاع رسانی خواهد کرد.
رهبر انقلاب سال 1392 در دیدار با نمایندگان مجلس شورای اسلامی فرمودند: وقتی که لایحه به کمیسیون داده می شود و در معرض دید این نماینده قرار می گیرد، گاهی با این لایحه مثل یک کار مربوط به شخص خود رفتار می کند؛ دقت می کند، مطالعه می کند، تحقیق می کند، با کارشناس می‌نشیند مباحثه می کند، مطلب را در ذهن خود به صورت محقَّق ترسیم می کند؛ گاهی هم نه، لایحه می‌آید یا مثلاً طرحی در مجلس می خواهد تصویب شود، این نماینده خیلی محتوای لایحه و طرح را نمی داند، خیلی احساس مسئولیت نمی کند، رسیدگی نمی کند؛ نه در کمیسیون، نه در صحن مجلس. این رأی «آری» یا «نه» او به یک چنین لایحه یا طرحی، خالی از شبهه نیست؛ رأی ممتنع او هم خالی از شبهه نیست. ما که نیامدیم اینجا بنشینیم رأی ممتنع بدهیم؛ ما آمده‌ایم بگوئیم این بشود، این نشود. رأی ممتنع مال آنجائی است که انسان زحمت خودش را کشید، کار خودش را کرد، بالاخره ذهنش به جائی نرسید.