فارسی English العربیة
  1. صفحه اصلی
  2. اخبار
  3. امهال بدهی در بانکداری بدون ربا


منتشر شده در 15 شهریور 1399
امهال بدهی در بانکداری بدون ربا
گزارش علمی "امهال بدهی در بانکداری بدون ربا" توسط کمیته اقتصاد شورای فقهی مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی تهیه و منتشر شد.

در مقدمه گزارش آمده است: یکی از مشکلات نظام بانکی بدون ربا رشد مطالبات غیر جاری است. برخی از مشتریان بانک به رغم تمایل به پرداخت بدهی‌های خود، قدرت پرداخت در سررسید مقرر را ندارند که در صورت همکاری بانک و استمهال بدهی می‌توانند ضمن استمرار فعالیت بنگاه، در مدت زمان مشخص به صورت تدریجی بدهی خود را پرداخت نمایند.
امهال بدهی در قرارداد قرض الحسنه، تسهیلات مشارکتی و تسهیلات مبادله ای مطرح است. سوال اصلی این نوشتار این است که آیا می‌توان به منظور امهال بدهی، با انعقاد قرارداد شرعی یا غیر آن در مقابل افزایش مدت بدهی، اضافه‌ای که منجر به ربا نگردد؛ دریافت نمود؟ این نوشته سعی کرده است پس از توضیح مختصری در مورد هر یک از عقود به امهال بدهی عقود اشاره نماید.
قسمت امهال بدهی قرارداد قرض الحسنه این نوشته ایده های جدیدی مطرح می نماید. ضمن اینکه پر چالش ترین موضوع بحث تمدید قرارداد مشارکت است که بر اساس قوانین موجود و رویه مرسوم بررسی صورت پذیرفته است. در عقود مبادله ای نیز تمدید قرارداد با استفاده از ظرفیت عقود بررسی های کارشناسی انجام گرفته است.
امهال بدهی در بانکداری بدون ربا آخرین فعالیت علمی مرحوم حجت الاسلام والمسلمین دکتر سیدعباس موسویان به عنوان عضو کمیته اقتصادی شورای فقهی مرکز تحقیقات اسلامی مجلس بود. برای بررسی "امهال بدهی در بانکداری بدون ربا" جلسات متعددی به ریاست مرحوم سید عباس موسویان در مرکز برگزار شده بود.
 برچسب ها

امهال