فارسی English العربیة
  1. صفحه اصلی
  2. اخبار
  3. معیارهای راهکار مطلوب برای حل مشکل تأخیر تأدیه


منتشر شده در 09 مهر 1399
معیارهای راهکار مطلوب برای حل مشکل تأخیر تأدیه
مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی معیارهای راهکار مطلوب برای حل مشکل تاخیر تأدیه را در گزارش علمی تحت عنوان جریمه تاخیر تادیه ارائه داده که به بخشی از آنها اشاره می شود.

 در گزارش مرکز آمده است: راهکار مناسب برای حل تأخیر تأدیه، باید علاوه بر مشروعیت فقهی، ابعاد اقتصادی و بانکی را پوشش دهد تا امکان عملیاتی شدن داشته باشد. برخی از مهم‌ترین معیارهای قابل ذکر در این باره عبارت‌اند از:
1) جواز فقهی: راهکارهای پیشنهادی باید افزون بر ربوی نبودن، از جهات دیگر نیز اشکال شرعی نداشته باشند. سزاوار است راهکارهای پیشنهادی، مورد قبول همه یا اکثریت فقیهان و مراجع معاصر که مردم از آنها تقلید می‌کنند، باشند تا مردم از نظر شرعی در تعامل با بانک‌ها دچار مشکل نشوند.
2) تفکیک بین مشتریان بدحساب: راهکار پیشنهادی باید بین علل و عوامل تأخیر تأدیه، تفکیک کند. در واقع باید بتواند حداقل بین سه گروه از مشتریان بدحساب، یعنی: مُعسرین، فعالان اقتصادی دارای مشکلات موقت و سوء استفاده‌‌کنندگان از تسهیلات، تفکیک نماید.
3) بازدارندگی: راهکار مطلوب باید بازدارنده باشد. یعنی به گونه‌ای طراحی شود که انگیزه سوء استفاده و تخلّف را از بین ببرد؛ به نحوی که بدهکاران برای پرداخت به موقع بدهی، انگیزه پیدا کنند.
4) جبران خسارت: بانک‌ بر اثر تأخیر تأدیه مواجه با انواع خسارت می‌شود، بدون اینکه رضایت به این کار داشته باشد. راهکار پیشنهادی باید خسارت‌های وارد بر بانک را تا حد امکان جبران کند.
5) سادگی: راهکار پیشنهادی باید به گونه‌ای طراحی شود که بتوان آن را به صورت آسان، سریع و کم‌هزینه به اجرا گذاشت. راهکاری که اجرای آن به لحاظ عملیاتی پیچیده باشد، مناسب نخواهد بود.

برگرفته از گزارش علمی مرکز: جریمه تاخیر تادیه