فارسی English العربیة
  1. صفحه اصلی
  2. اخبار
  3. فعالیت های مرکز در حوزه فرهنگی و اجتماعی با رویکرد تقنین و...


منتشر شده در 24 آبان 1399
فعالیت های مرکز در حوزه فرهنگی و اجتماعی با رویکرد تقنین و نظارت
مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی در حال حاضر پیرامون بررسی طرح ها و لوایح مربوط به حوزه های فرهنگی و اجتماعی با کمیسیون های فرهنگی، اجتماعی و فراکسیون زنان و... در حال همکاری است.

 مرکز تحقیقات اسلامی مجلس هم اکنون در کنار سایر نهادها و مراکز پژوهشی مشغول بررسی طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده است که اکنون به طرح 52 ماده‌ای تبدیل شده و بنا بر مصوبه صحن علنی مجلس مقرر شده در کمیسیون مشترک براساس اصل 85 قانون اساسی بررسی شود، مرکز از ابتدای سال 92 تاکنون در این طرح همکاری داشته است.
لازم به یادآوری است که مرکز تحقیقات اسلامی مجلس علاوه بر مشارکت در تهیه پیش نویس طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده، با برگزاری حلقه های علمی در این زمینه، پیشنهادات مناسب با اهداف و سیاستهای کلی جمعیت و همسو با مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی را به مجلس شورای اسلامی و کمیسیون مربوطه ارائه داده است. این طرح بعد از ابلاغ سیاست های کلی نظام در مورد جمعیت به صورت جدی در مجلس شورای اسلامی دستور کار قرار گرفت.
از دیگر طرح های در حال بررسی موضوع پیام رسان های داخلی است که مرکز هم در تهیه پیش نویس در مجلس قبلی و هم در اصلاح و تکمیل آن در مجلس فعلی همکاری می‌کند و موضوع ساماندهی پیام رسان های داخلی را پیگیری می کند.
موضوع بودجه‌ریزی فرهنگی و مسئله اقتصاد فرهنگ هم از دیگر موضوعاتی است که اکنون در کمیته بودجه کمیسیون فرهنگی در حال بررسی و مرکز تحقیقات اسلامی مجلس نیز به صورت جدی در این کمیته حضور دارد.
همچنین مرکز تحقیقات همکاری خوبی را با کمیسیون اجتماعی در موضوعات مختلف از بُعد نظارت و تقنین دارد که از جمله آن می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد: آسیب های اجتماعی، سازمان های مردم نهاد، رفاه اجتماعی و زنان سرپرست خانوار. لازم به ذکر است برخی موضوعات فوق یا در قالب طرح بوده و با استفاده از ابزار قانونگذاری مورد بررسی است یا اینکه قوانین کافی موجود است و فقط باید از حیث نظارتی تمام ابزارهای موجود را در رسیدن به اهداف به کار گرفت.
همچنین یکی دیگر از کارویژه‌های مرکز تحقیقات اسلامی مجلس بررسی مسائل مربوط به زنان و خانواده است؛ مانند لزوم تشکیل کمیسیون ویژه خانواده، حمایت‌های قانونی از زنان خانه دار، موضوع سالمندی، اهدای جنین، مهریه، اصلاح قانون تسهیل
زدواج جوانان، آموزش های قبل، حین و بعد از ازدواج و پیگیری سیاست های کلی خانواده .

*جواد ابراهیمی مدیر دفترفرهنگی اجتماعی مرکز تحقیقات اسلامی مجلس