فارسی English العربیة
  1. صفحه اصلی
  2. اخبار
  3. در صورت تقویت مرکز تحقیقات اسلامی مجلس، قوانین بهتری...


منتشر شده در 08 دی 1399
رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی:
در صورت تقویت مرکز تحقیقات اسلامی مجلس، قوانین بهتری خواهیم داشت
رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر تقویت مرکز تحقیقات اسلامی مجلس مجلس گفت: تأسیس و تجهیز و تقویت مرکز تحقیقات اسلامی مجلس در قم، قدم بسیار مبارکی است و اگر این مرکز تقویت و وضعیت آن بهبود پیدا کند، مجلس خوب تر و قوانین بهتری خواهیم داشت.

 حجت الاسلام والمسلمین دکتر مرتضی آقاتهرانی در سخنانی پیرامون مرکز تحقیقات اسلامی مجلس خاطرنشان کرد:اگر خدای ناکرده، قانون خوب نداشته باشیم، مردم می‌گویند اسلام ناب یا اسلام جواهری کجاست؟ بنابراین باید مباحث فقهی ما خود را در قانون نشان دهد.
وی با اشاره به اینکه مجلس شورای اسلامی نسبت به مرکز تحقیقات اسلامی حساسیت خاصی دارد، گفت: مردم با قیام خود به پشتوانه امام راحل و شهیدان، خواستار برپایی جمهوری اسلامی شدند، این باعث شده در دنیا نسبت به اسلام توقع ایجاد شود و طی چهل سال اخیر، قوانین جاافتاده، حساب‌شده و خوبی تدوین و تصویب شد.
دکتر آقاتهرانی بیان داشت: از طرف دیگر، حوزه‌های علمیه و مرکز علمی و دینی ما با قبل از انقلاب بسیار تفاوت پیدا کرده است، حوزه امروز با حوزه چهل سال پیش، تفاوت ماهوی دارد؛ مراکز بسیار و مؤسسات فراوان در رشته‌های مختلف علوم انسانی تأسیس شده است.
وی اظهار داشت: ما امروز در حوزه های علمیه برخلاف سخن برخی که می‌گویند نظام اقتصادی یا تربیتی نداریم، حرف‌های جدی برای گفتن داریم، ضمن اینکه در مقام قانونگذاری، شورای محترم نگهبان را داریم که اگر نبود، در زمینه قانونگذاری چیزی نداشتیم.
رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: اما، شورای نگهبان، نظارت پسینی دارد که قانونْ خلاف شرع یا قانون اساسی و قوانین بالادستی نباشد. بیش از این‌هم از آن شورا انتظار نمی‌رود، در حالی که برای قانونی که می‌خواهیم جهت اداره جامعه تدوین کنیم، این موارد، حداقل‌ها محسوب می‌شود که با آنها به جایی نمی‌رسیم.
دکتر آقا تهرانی بیان داشت: برای رفع این مشکلات، باید ارتباط مجلس و حوزه بیشتر و تقویت شود و امید است از طریق مرکز تحقیقات اسلامی مجلس این اتفاق مبارک رخ دهد.
رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: اگر به مرکز تحقیقات اسلامی مجلس نگاه درستی شود، قطعاً این مرکز به جایگاه مناسب خود دست خواهد یافت.