فارسی English العربیة
  1. صفحه اصلی
  2. اخبار
  3. رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس: قانون باید تبدیل به رفتار شود


منتشر شده در 08 دی 1399
رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس: قانون باید تبدیل به رفتار شود
رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه با فرهنگ سازی خوب، باید قانون در جامعه به رفتار تبدیل شود، گفت: هر اندازه که ما قانون خوب هم بنویسیم، اگر در جامعه با فرهنگ سازی مناست، این قانون به رفتار تبدیل نشود، آن قانون به نتیجه نخواهد رسید.

 حجت الاسلام والمسلمین دکتر مهدی رجایی نیا طی سخنانی خاطرنشان کرد: نقش حوزه علمیه با توجه به قانون اساسی و ماهیت انقلاب اسلامی در فرایند قانونگذاری و اجرای قانون، یک نقش بی‌بدیل است، زیرا براساس اصل چهارم قانون اساسی و همچنین سیاست‌های ابلاغی مقام معظّم رهبری در مورد اینکه قوانین باید مبتنی بر ارزش‌های اسلامی و شرع باشد، حوزه نقش مهمی در فرایند قانونگذاری اعم از تصویب در مجلس تا بررسی در شورای نگهبان دارد.
وی ادامه داد: با وجود اینکه حوزه نقش‌های متفاوتی دارد و نقش مهمی در اجرای قوانین هم دارد، هر قدر هم قانون خوبی بنویسیم، اگر در جامعه فرهنگ‌سازی نشود، آن قانون به نتیجه نمی‌رسد؛ بنابراین، قانون باید تبدیل به رفتار شود.
رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس یادآورشد: حوزه علمیه قم با توجه به ظرفیت‌های تبلیغی و فرهنگی خود در سراسر کشور، می‌تواند نقش مهمی در فرهنگ‌سازی ایفا کند.
دکتر رجایی نیا اظهار داشت: در دوره جدید مدیریت حوزه های علمیه، هم رویکرد تمدنی در برنامه‌ریزی‌های حوزه تقویت و هم بر بحث پاسخگویی به نیازهای فعلی نظام و جامعه به عنوان راهبرد اصلی حوزه علمیه تأکید شده است، بنابراین حوزه در خدمت مردم و نظام است.
رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس با بیان اینکه حوزه علمیه باید پاسخ خوبی به نیازهای جامعه بدهد، گفت: تاکنون ده‌ها برنامه و طرح در حوزه تدوین شده و برخی نیز به مرحله اجرا درآمده است که امیدواریم از طریق مرکز تحقیقات اسلامی مجلس و نمایندگان محترم مجلس، بتوانیم این برنامه‌ها را که در حقیقت خدمت به نظام و جامعه است، در صحنة عمل نیز اجرا کنیم.
دکتر رجایی نیا همچنین مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی را حلقه وصل دو نهاد مهم حوزه و قانونگذاری دانست و تاکید کرد: فلسفه وجودی مرکز این است که چه در بُعد قانونگذاری و چه در بُعد اجرای قانون، این دو بخش را به نحو صحیحی متصل سازد و این ظرفیت‌ها را در راستای گام دوم انقلاب در خدمت نظام اسلامی قرار دهد.
رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس با اشاره به اهمیت مطالعات بنیادی و توسعه ای اظهار داشت: سیاست مرکز استفاده از ظرفیت های حوزه علمیه است، لذا در گام اول باید نظام موضوعات را استخراج کنیم و پس از تصویب آنها با استفاده از ظرفیت های حوزه اقدام نماییم.

دکتر رجایی نیا خاطرنشان کرد: امروزه مرکز مدیریت حوزه های علمیه بودجه خوبی برای پروژه‌های تحقیقاتی مورد نیاز نظام در نظر گرفته است و ما از این ظرفیت می‌توانیم برای توسعه تحقیقات بنیادی و راهبردی استفاده و همزمان نیاز مجلس شورای اسلامی را برطرف کنیم.
رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس با اشاره به اهتمام این مرکز در بررسی طرح ها و لوایح ارجاعی از سوی مجلس گفت: حدود چهارصد لایحه یا طرح در دستور کار مجلس شورای اسلامی است که طبق اولویتی که خود مجلس تعیین خواهد کرد، مرکز تحقیقات اسلامی مجلس می‌تواند دیدگاه‌های دینی و شرعی حوزه را در مورد آنها تبیین و به نمایندگان محترم و کمیسیون‌های مجلس منعکس و منتقل کند.
دکتر رجایی نیا، بر استفاده از ظرفیت مرکز پژوهش‌های مجلس تاکید کرد و افزود: خط‌مشی ما این است که نمی‌خواهیم دوگانه‌سازی و موازی کاری کنیم، بلکه اقدامات خود را با هماهنگی پیش خواهیم برد.
وی با اشاره به آیه 52 سوره فرقان «فَلا تُطِعِ الکافِرینَ وَجاهِدهُم بِهِ جِهادًا کَبیرًا» گفت: جهاد کبیر از صدر اسلام آغاز شده؛ جهاد بزرگ علمی و فرهنگی که در قرآن کریم ریشه دارد و به تعبیر مقام معظّم رهبری، در وضعیت فعلی دنیا و غفلت کشورهای اسلامی، تنها راه برون‌رفت از مشکلات و دستیابی به تمدن اسلامی، مدیریت‌ جهادی و تبلیغ جهادی و کار علمی جهادی است و همه این عرصه‌ها مخاطب این آیه است.