فارسی English العربیة
  1. صفحه اصلی
  2. اخبار
  3. باید در قانونگذاری تعمق بیشتری در ارتباط با مباحث فقهی و...


منتشر شده در 09 دی 1399
رئیس حوزه های علمیه سراسر کشور :
باید در قانونگذاری تعمق بیشتری در ارتباط با مباحث فقهی و دینی داشته باشیم
رئیس حوزه های علمیه سراسر کشور گفت: حوزه و دانشگاه از نظر تحقیق و پژوهش در عرصه های حقوق و علوم پیرامون آن گام های بسیار خوبی برداشته شده است، ولی علی رغم این اقدامات، هنوز باید در قانونگذاری توجه و تعمق بیشتری در ارتباط با مباحث فقهی و مسائل دینی داشته باشیم.

 آیت الله علیرضا اعرافی طی سخنانی در مراسم معارفه رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس از اهتمام مجلس شورای اسلامی به مسائل حوزوی و توجه به مسائل فقهی تقدیر کرد و بیان داشت: روند تقنین در کشور طبق منهج قوی جواهری و با نگاه به اطراف و افراد جدید، روند، رشد و توسعه خوبی پیدا کرده است.
وی ادامه داد: مراجع بزرگ تقلید حرکت تقنین بر اساس منهج جواهری را شروع کردند و آغازگرش در دوره جدید، حضرت امام راحل بودند و انشاء الله این مسیر تداوم پیدا خواهد کرد.
آیت الله اعرافی بیان داشت: شورای نگهبان تاکنون مسئولیت این کار( مطابقت قوانین با شرع) را داشته و در این جهت تلاش کرده و کارهای بزرگی هم انجام شده است.
عضو فقهای شورای نگهبان با اشاره به فعالیت پژوهشکده فقهی شورای نگهبان نیز گفت: تلاش می شود تا شورای نگهبان ارزیابی فقهی خود را تقویت و گسترده‌تر کند که در جای خود کار به‌خوبی انجام می‌شود و نگاه ریاست محترم مجلس شورای اسلامی نیز تقویت ارتباط میان مجلس و شورای نگهبان است و امیدواریم با رویکرد مثبت و نگاه‌های جدید، قدم‌های بهتری برداشته شود.
آیت الله اعرافی با اشاره به اینکه شکل‌گیری شالوده قوانین باید با نگاه فعال، پیشینی و ایجابی باشد، گفت: هم مجلس شورای اسلامی، مرکز پژوهش های مجلس و مرکز تحقیقات اسلامی مجلس این اهتمام را دارد و امیدواریم با رویکرد مجلس و اهتمامی که دارد، این مرکز بتواند در ادامه‌‌ کارهای پیشین، قدم‌های جدی‌تری بردارد.
وی ابراز امیدواری کرد که با تلاش و کوشش و روحیه الهی و بنیانی که در مجلس هست، شاهد تجلی قانونگذاری‌ها و اقدامات و تصمیمات بهتری باشیم و مرکز تحقیقات اسلامی مجلس نیز، آن روند را ادامه داده و در جهت این رویکردهای عمیق، قدم‌های اساسی بردارد.
آیت الله اعرافی خطاب به رئیس جدید مرکز تحقیقات اسلامی مجلس یادآورشد: تقاضایم این است که مجموعه‌‌ ظرفیت‌های حوزوی، طرح‌ها و برنامه‌ها را شناسایی کنید و تا مشخص شود کدام موارد آن‌‌ باید به مرکز تحقیقات اسلامی مجلس وصل شود تا حلقه‌‌ وصلی جهت ظرفیت‌شناسی حوزه باشد.
رئیس حوزه های علمیه سراسر کشور یادآورشد: در حوزه های علمیه صدها تحصیل‌کرده‌‌ رشته حقوق و ده‌ها مجتهد با رویکردهای جدید حضور دارند و از سوی دیگر رشته‌هایی در گرایش‌های جدید حوزوی نیز تاسیس شده که بسیاری از آنها با کار مرکز تحقیقات اسلامی مجلس مرتبط است و آنها را به طور ویژه در حوزه فعال کنیم .