فارسی English العربیة
  1. صفحه اصلی
  2. اخبار
  3. مرکز تحقیقات اسلامی مجلس از مراکز ممتاز در زمینه تحقق دین...


منتشر شده در 21 دی 1399
نائب رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی:
مرکز تحقیقات اسلامی مجلس از مراکز ممتاز در زمینه تحقق دین در عرصه قانونگذاری است
نائب رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه مرکز تحقیقات اسلامی مجلس یکی از مراکز ممتاز و مهم در پیگیری تحقق دین در عرصه قانونگذاری است، گفت: باید این مرکز به یکی از پیشران های مهم تحقق دین در فضای قانونگذاری، حاکمیت و اجتماع تبدیل شود.

 حجت الاسلام والمسلمین حسن شجاعی علی آبادی در نشستی مشترک با رئیس و کارکنان مرکز تحقیقات اسلامی مجلس در قم خاطرنشان کرد: با توجه به تاکیدات و رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی در ارتباط با تحقق معارف دینی در جامعه، مرکز تحقیقات اسلامی مجلس از جمله مراکزی است که می تواند در این زمینه نقش ایفا کند.
وی ادامه داد: مرکز به خاطر فعالیت های علمی و پژوهشی خود در حوزه قانونگذاری، هم موضوعات و چالش ها را خوب می فهمد و هم در حوزه عمل و اجرا، می تواند به مجلس کمک کند، بنابراین برای تحقق معارف دینی در جامعه، نقش مرکز تحقیقات اسلامی مجلس نسبت به سایر مراکز، حساس تر و ویژه تر است.
دکتر شجاعی علی آبادی با بیان اینکه مرکز تحقیقات مجلس باید نقش ستادی خود را برای حوزه علمیه و مجلس ایفا کند، گفت: این مرکز به عنوان پل ارتباطی میان حوزه علمیه و قوه مقننه، باید زمینه را برای رفت و آمدهای میان حوزه و مجلس و حاکمیت رقم بزند.
دبیر شورای سیاستگذاری مرکز تحقیقات اسلامی مجلس خاطرنشان کرد: نقش ستادی مرکز تحقیقات اسلامی مجلس هم به نفع حوزه علمیه و هم مجلس است.
دکتر شجاعی علی آبادی همچنین گفت: از سوی دیگر، باتوجه به رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی، پیرامون تمدن نوین اسلامی ، کارهای فکری و عملی خوبی در این زمینه انجام شده، ولی هنوز خلاء های زیادی نسبت به آن نقطه مطلوبی که ما باید در مورد آن فکر کنیم و یا پرداخت نظری و عملی به موضوع داشته باشیم، وجود دارد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مرکز تحقیقات اسلامی مجلس یکی از بهترین مراکزی است که می تواند در زمینه تحقق این حرکت، به نظام اسلامی کمک کند و مجلس را به سمت آرمان ها سوق دهد.
دکتر شجاعی علی آبادی گفت: شاید مرکز پژوهش های مجلس مرکز تنظیم واقعیت های اجتماعی به سمت مجلس باشد ولی مرکز تحقیقات اسلامی مجلس باید رویکردهای آرمانی را هم در کار خود ببیند و تلاش کند مجلس را در این جهت سوق دهد.
وی با بیان اینکه نیازهای شدیدی در مجلس در زمینه ارتباط با حوزه علمیه احساس می شود، گفت: هر چند به لطف خداوند یک مجلس انقلابی با حضور نمایندگان کیفی با دغدغه ها و گفتمان انقلابی شکل گرفته است ولی این ما را از ارتباط با حوزه های علمیه و مراکز دینی بی نیاز نخواهد کرد، بلکه باید این ارتباط جدی تر، دقیق تر و بیشتر از گذشته اتفاق بیفتد.
حجت الاسلام والمسلمین دکتر مهدی رجایی نیا رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس در این نشست گفت: مرکز تحقیقات اسلامی مجلس به صورت قوی در حوزه قانونگذاری ورود خواهد کرد و سعی دارد با استفاده از ظرفیت های عظیم حوزه علمیه و مراکز تحقیقاتی، خروجی مطالعات را به سمت رفع مشکلات کشور سوق دهد.
وی ادامه داد: موضوعات مهم از طرف مرکز تحقیقات اسلامی مجلس استخراج و اولویت بندی ها صورت گرفت و امید است با این نظام موضوعات بتوانیم خیلی قوی وارد کار شویم و پیوند عمیق تری میان حوزه علمیه و نظام تقنین برقرار نماییم.