فارسی English العربیة
  1. صفحه اصلی
  2. اخبار
  3. شرکت مرکز تحقیقات اسلامی مجلس در یک هزار و200 جلسه کمیسیون...


منتشر شده در 25 بهمن 1399
شرکت مرکز تحقیقات اسلامی مجلس در یک هزار و200 جلسه کمیسیون های تخصصی
سرپرست معاونت پژوهش مرکز تحقیقات اسلامی مجلس گفت: فلسفه تشکیل مرکز تحقیقات اسلامی مجلس بر اساس اصل چهارم قانون اساسی است که می خواهد همه قوانین از منظر شرع مقدس بگذرد.

 دکتر جواد ابراهیمی طی سخنانی در جریان دیدار مسئولان مرکز با آیت الله سید جواد شهرستانی نماینده آیت الله سیستانی در ایران خاطرنشان کرد: حضرت امام (ره) نیز در سخنانی فرموده بودند که در مجلس باید به گونه ای قانون تصویب کند که وقتی به شورای نگهبان رفت، بدون اما و اگر تصویب شود و تأسیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس یک اتفاق مبارکی بود که به عنوان یک فیلتر قبل از بررسی طرح و لایحه در مجلس، نقش خود را ایفا می کند.
ابراهیمی با اشاره به تشکیل شورای فقهی مرکز نیز گفت: در کمیته های مختلف شورای فقهی، اساتید سطوح عالی حوزه حضور پررنگ داشته و کمک کردند.
وی ادامه داد: نقش مرکز به گونه ای است که در بیان بعضی از مراجع تقلید چنین آمده است: فلسفه انقلاب اسلامی تشکیل مراکزی از این دست بوده که زمینه ساز قانون گذاری مبتنی بر شرع مقدس باشد.
وی، شرکت در یک هزار و 200 جلسه کمیسیون های تخصصی مجلس، تهیه بیش از 400 گزارش علمی، انتشار 28 شماره مجله تخصصی دین و قانون، دریافت استفتاء از دفاتر مراجع تقلید، تهیه پیش نویس های قانونی، انعقاد 70 تفاهم نامه را مراکز مختلف علمی و پژوهشی، همکاری 450 استاد حوزه و دانشگاه با این مرکز، چاپ و انتشار 16 عنوان کتاب، برگزاری سه دوره کنفرانس بین المللی فقه و قانون و ... را از جمله فعالیت های مرکز تحقیقات اسلامی مجلس ذکر کرد.