فارسی English العربیة
  1. صفحه اصلی
  2. اخبار
  3. نشست کارگروه مالیات اسلامی مرکز با حضور مدیرکل مالیات...


منتشر شده در 09 تیر 1400
نشست کارگروه مالیات اسلامی مرکز با حضور مدیرکل مالیات استان قم
نشست کارگروه مالیاتی مرکز تحقیقات اسلامی مجلس با حضور حجت الاسلام والمسملمین دکتر مهدی رجایی نیا رئیس این مرکز و محمد علیزاده مدیر کل امور مالیاتی استان قم، رئیس و سایر اعضای کارگروه برگزار و پیرامون نحوه همکاری دوجانبه، استفاده از ظرفیت های فقهی و دینی در تسهیل و جامعیت قوانین مالیاتی و برگزاری نشست های مشترک تبادل نظر کردند.

 رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس گفت: در موضوع نظام مالیاتی باید در سه محور مطالعات نظری و فقه اسلامی، تجربه کشورها و از جمله کشورهای اسلامی و همچنین وضعیت مالیاتی کشور، پژوهش صورت بگیرد، بدون توجه به این سه محور مهم، نمی توان در مسیر بهبود وضعیت مالیاتی کشور اعم از اصلاح ساختار و تسهیل قوانین گام برداشت.
حجت الاسلام والمسلمین دکتر مهدی رجایی نیا خاطرنشان کرد: در طول سال های بعد از انقلاب اسلامی، پژوهش های زیادی در زمینه مالیات انجام شده است، بهتر است یک تیم از محققان مامور جمع آوری، پالایش و استخراج مواد مورد نیاز از دل آنها شوند، در این صورت بخشی از نیازهای مطالعاتی در حوزه مالیات برآورده خواهد شد.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه مردم ما مردمی مومن، متدین و با ایمان هستند، قطعا فرهنگ سازی و استخراج مفاهیم دینی در زمینه مالیات و تبیین آنها می تواند اثر بخش باشد.
محمد علیزاده مدیر کل امور مالیاتی استان قم نیز طی سخنانی خواهان به تصویب رسیدن قوانین جامع در زمینه مالیات شد و گفت: تشتت قوانین مالیاتی گاهی خود مجریان را نیز دچار سردرگمی خواهد کرد.
وی پیشنهاد کرد: مرکز تحقیقات اسلامی مجلس به ایجاد یک قانون جامع و کامل در مورد مالیات کمک کند، اینکه هر سال شاهد تغییر قوانین مالیاتی در حوزه های مختلف و دستورالعمل های جدید باشیم، زیبنده نیست.
وی همچنین استفاده از ظرفیت کشورهای اسلامی در حوزه مالیات را مهم دانست و گفت: هر سال کشورهای اسلامی یک هم اندیشی در زمینه مالیات برگزار می کنند و خوب است مرکز تحقیقات اسلامی مجلس با شرکت در این هم اندیشی بین المللی، خلاء های موجود در قوانین فعلی را شناسایی و به جامعیت قوانین مالیاتی کمک کند.