فارسی English العربیة
  1. صفحه اصلی
  2. مطالعات پایه ای روشی
  3. ممنوعیت شرعی ناقص سازی جنسی زناناطلاعات کامل گزارش

ممنوعیت شرعی ناقص سازی جنسی زنان

توضیحات


کمیته
کمیته فقه سیاسی و اجتماعی
خلاصه :
یکی از مصادیق شایع خشونت علیه زنان در جوامع امروز، ناقص سازی جنسی آنان است و از مهم ترین مصادیق این رفتار در برخی جوامع، بریدن آلت تناسلی آنها می باشد. بریدن آلت تناسلی زنان به صورت سنتی در بیش از ۳۰ کشور جهان انجام می پذیرد که بیشتر آنها آفریقایی هستند. این عمل در جوامع مختلف به دلیل باورهای غیر علمی طبی و باورهای سنتی، اجتماعی، زیبایی شناختی و مذهبی انجام می شود.
ناقص سازی جنسی زنان در میان مسلمانان به ختنه زنان شهرت دارد. این عمل در میان برخی مسلمانان به عنوان سنتی دینی شیوع یافته است. از جمله در مناطقی در غرب و جنوب ایران نیز رواج دارد. بسیاری از فقیهان شیعه و اهل سنت نیز به استحباب ختنه برای زنان فتوا داده اند. همین امر موجب شده که این فتوا و عمل به آن در میان برخی مسلمانان، دستاویزی برای حمله به اسلام و مسلمانان شود.
همچنین سال های متمادی است که نهادهای مختلف بین المللی به مواجهه و مخالفت شدید با این عمل پرداخته و تدابیر مختلفی برای برچیدن آن در سطح جهان اتخاذ کرده اند. در بین سال های ۱۹۸۰ تا ۱۹۹۰ میلادی، بریدن دستگاه تناسلی زنان مشکلی پزشکی تلقی می شد، ولی از سال ۱۹۹۰ میلادی به بعد گفتمان های پیرامون این موضوع به نقض حقوق اصلی انسانی نیز توجه کرده و این عمل، نقض حقوق اساسی زنان و کودکان شمرده می شود. از سال ۲۰۰۳ میلادی، روز ۶ فوریه (هیجدهم بهمن) به عنوان روز بین المللی عدم هرگونه مدارا با مثله کردن جنسی زنان نام گذاری شده است. از آن سال، سازمان ملل متحد برنامه ای برای کاهش قابل ملاحظه میزان انجام این عمل تا سال ۲۰۱۵ تدوین و اجرایی کرده و اقداماتی برای برچیدن این رسم در دو سطح جهانی و ملی پیشنهاد کرده است.
به علت رواج این عمل در برخی مناطق ایران و آسیب های فراوان جسمی و روانی پدید آمده از آن برای گروهی از دختران و زنان ایرانی، بررسی این مسئله چند سالی است که در ابعاد گوناگون در دستور کار مسئولان مختلف ذی ربط مانند وزارت بهداشت و معاونت امور زنان قرار گرفته و تصمیماتی در این زمینه نیز اتخاذ و اجرایی شده است. برخی گروه های طرفدار حقوق زنان و برخی پزشکان به شدت با ختنه زنان مخالف اند؛ زیرا این کار را نادیده گرفتن حق جنسی زنان و ضایع کردن آن، ظلم به آنان، قطع عضو، کاری بی فایده و حتی خطرناک و در نهایت، موجب نقص در میل جنسی آنان می دانند و به طور کلی، ختنه را برای زنان موجب مضرات فراوان روحی و جسمی می پندارند.


دسترسی سریع
جزئیات
شماره
شناسه : 206
تاریخ
تاریخ انتشار : 1397/08/14 سال : 1397